Kary za brak umiaru. Chińskie władze chcą, żeby urzędnicy byli „bliżej mas”

W tym roku ukarano łącznie ponad 40 tys. urzędników (fot. Wikipedia/Oeurakeg)

Ponad 5,4 tys. chińskich urzędników ukarano w sierpniu w związku z kampanią promującą oszczędność i umiar wśród partyjnych kadr – poinformowała komisja dyscyplinarna rządzącej Komunistycznej Partii Chin.

Śmierć za korupcję. Chiński sąd skazał nieuczciwego urzędnika

Ponad 37 milionów dolarów przyjął szef partyjnych struktur w chińskiej prowincji Junnan. Sąd zarządził przeciw skorumpowanemu urzędnikowi najwyższy...

zobacz więcej

Rządowa agencja Xinhua wskazuje, że ukarani urzędnicy zamieszani byli w prawie 4 tys. naruszeń. Najczęstszymi przewinieniami były przyznawanie premii bez autoryzacji, wręczanie i przyjmowanie upominków oraz nadużycia dotyczące publicznych pojazdów.

W pierwszych ośmiu miesiącach br. w związku z kampanią oszczędnościową w partii ukarano łącznie ponad 40 tys. urzędników.

Ograniczenie ekstrawagancji i rozrzutności urzędników to element szerszej kampanii antykorupcyjnej prowadzonej przez administrację Xi Jinpinga od czasu, gdy objął on stery KPCh.

Osiem reguł

W grudniu 2012 roku partia ogłosiła tzw. osiem reguł, jakimi powinni kierować się chińscy urzędnicy. Zakazują one m.in. wystawnych bankietów i innych zbytków, ograniczają zagraniczne podróże służbowe i zalecają zwięzłość podczas oficjalnych spotkań. Wszystko po to, by urzędnicy znaleźli się „bliżej mas”.

Kampania oszczędnościowa uderzyła rykoszetem w wiele gałęzi chińskiej gospodarki. Na przestrzeni pięciu ostatnich lat wiązano z nią m.in. spadek sprzedaży biletów lotniczych pierwszej klasy, bankructwa ekskluzywnych restauracji czy spadek cen drogich trunków i innych towarów luksusowych.

18 października w Pekinie rozpocznie się XIX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin, uważany za najważniejsze wydarzenie polityczne w ChRL od pięciu lat. Na zjeździe ogłoszone zostaną decyzje w sprawie zmian w najwyższych władzach państwa. Do statutu KPCh wpisane zostaną idee polityczne Xi, w tym prawdopodobnie sformułowana przez niego jako jedna z „czterech wszechstronności” zasada surowego zarządzania partią.

źródło:

Zobacz więcej