RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Antoni Macierewicz: to najbardziej agresywne ćwiczenia Rosji od 30 lat

– Ćwiczenia Zapad 2017 są nie tylko największe, ale i najbardziej agresywne i wielofunkcyjne ze wszystkich rosyjskich ćwiczeń ostatnich 30 lat. Chciałbym zwrócić uwagę, że te manewry nie kończą się jutro, tylko będą kontynuowane z ćwiczeniem użycia broni nuklearnej, co nie zostało wpisane do programu ćwiczeń – tak minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podsumował w „O co chodzi” TVP Info kończące się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad 2017.

Strzały na Bałtyku. Rosyjskie korwety testowały skuteczność artylerii

Na manewrach Zapad-2017 zaprezentowała się w niedzielę rosyjska Flota Bałtycka. Okrętowa grupa szturmowa, w której skład weszły korwety...

zobacz więcej

Do środy na poligonach na Białorusi i w Rosji trwać mają ćwiczenia armii obu tych krajów – Zapad 2017. Według oficjalnych informacji bierze w nich udział około 12,7 tys. żołnierzy i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Tymczasem MON Ukrainy przekonuje, że zgodnie ze „stanem na 19 września realna liczba zaangażowanych we wszystkie przedsięwzięcia w ramach manewrów Zapad 2017 oceniana jest na 120 tysięcy osób, 10 tysięcy sztuk sprzętu bojowego, blisko 100 statków powietrznych i blisko 40 jednostek morskich różnej klasy”.

Rosja pokazuje pazury

Antoni Macierewicz, pytany o ćwiczenia Zapad 2017, zwrócił uwagę, że nie można przywiązywać wagi do zapowiedzi, że manewry, które zaczęły się formalnie miesiąc temu, kończą się oficjalnie w środę. – One będą kontynuowane, tym razem z ćwiczeniem użycia broni nuklearnej, co nie zostało wpisane do programu ćwiczeń – mówił szef MON, podkreślając, że rosyjska doktryna obronna oznacza wcześniejsze ataki na upatrzone wcześniej miejsca.

Minister przekonywał, że Rosja od dłuższego czasu wespół z Chinami i Koreą Północną dopuszczają się wielu działań o znamionach prowokacji. Podkreślił, że ćwiczenia Zapad 2017 są „nie tylko największe, ale i najbardziej agresywne i wielofunkcyjne ze wszystkich rosyjskich ćwiczeń ostatnich 30 lat”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej