RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Delegacja PE: polski rząd wstrzyma wycinkę Puszczy Białowieskiej

Delegacja Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego. Od lewej: Seb Dance, Gerben-Jan Gerbrandy, Alojz Peterle, Bas Eickhout i Andrzej Grzyb (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Delegacja Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego. Od lewej: Seb Dance, Gerben-Jan Gerbrandy, Alojz Peterle, Bas Eickhout i Andrzej Grzyb (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Przebywająca w Polsce delegacja Komisji Środowiska PE spotkała się m.in. z przedstawicielami rządu polskiego i dyrekcji Lasów Państwowych. Jak poinformowali we wtorek na konferencji prasowej członkowie delegacji, przedstawiciele polskiego rządu zadeklarowali, że są gotowi wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej, zgodnie z decyzją Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Rzecznik Lasów Państwowych i rzecznik Ministerstwa Środowiska inaczej odczytują wspólne ustalenia.

Trybunał Sprawiedliwości chce zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej

Jest wstępna decyzja unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie wstrzymania jakichkolwiek prac w Puszczy Białowieskiej – donosi Polskie Radio....

zobacz więcej

27 lipca Trybunał Sprawiedliwości UE podjął wstępną decyzję o tzw. środku tymczasowym, czyli natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej. Po tej decyzji przedstawiciele resortu środowiska informowali, że nadal prowadzić będą działania ochronne w puszczy, argumentując, że jest to niezbędne dla ratowania cennych dla UE siedlisk.

Minister Jan Szyszko mówił, że MŚ i podległe mu Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej i na terenie obszarów Natury 2000 wykonują tylko i wyłącznie działania związane z zadaniami ochronnymi i na rzecz bezpieczeństwa.

– Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe realizują w Puszczy Białowieskiej działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa publicznego i ochronę zagrożonych gatunków i siedlisk, co jest zgodne z postanowieniem wiceprezesa TSUE z 27 lipca – poinformował we wtorek rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka. I dodał: – To są jedyne działania, które prowadzimy.

Rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska tłumaczyła w rozmowie z mediami, że obecnie prowadzona jest wyłącznie wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwu. – W Puszczy Białowieskiej stosowany jest środek tymczasowy i usuwane są tylko te drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu – powiedziała Malinowska.

Szyszko: ponad milion zarażonych drzew w Puszczy Białowieskiej

Ok 1,3 mln zarażonych kornikiem drzew znajduje się obecnie w Puszczy Białowieskiej – powiedział w piątek Jan Szyszko. Szef resortu środowiska...

zobacz więcej

Rzecznik Lasów Państwowych odniosła się w ten sposób do wtorkowych wypowiedzi przedstawicieli Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego, którzy twierdzili, że podczas spotkania z przedstawicielami polskiego rządu i Lasów Państwowych uzyskali zapewnienie, że na terenie Puszczy Białowieskiej wstrzymana zostaje wycinka, zgodnie z lipcową decyzją ETS.

28 lipca br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce wstrzymać wycinkę Puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy. – Od lipca stosujemy środek tymczasowy, wycinane są tylko drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu – powiedziała Malinowska. Ubolewała nad tym, iż dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, który chwilę wcześniej rozmawiał z delegacją Parlamentu Europejskiego, nie został zaproszony na konferencję prasową. – Wtedy można by uniknąć nieporozumień – zaznaczyła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej