Terminal w Świnoujściu zostanie rozbudowany. W 2021 r. będzie drugie nabrzeże

Zbudowane zostanie m.in. dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków (fot. Wikipedia/Arro)

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu będzie miał drugie nabrzeże. W ramach projektu zbudowane zostanie dodatkowe stanowisko załadunkowo-rozładunkowe dla statków oraz stanowisko załadunku bunkierek LNG.

„Wszystko kwitnie, Świnoujście się rozwija”. Pierwsza dostawa LNG

– To jest na pewno święto dla Świnoujścia i wielkie wydarzenie dla województwa Zachodnio-Pomorskiego. To potężna inwestycja, ważna dla Polski, a...

zobacz więcej

Gaz-System wydał rekomendacje spółce zależnej Polskie LNG, dotyczące rozpoczęcia prac projektowych i przygotowawczych do rozbudowy świnoujskiego terminala LNG.

„Efektem rozbudowy będzie możliwość załadunku i rozładunku zbiornikowców małej i średniej skali, przeładunek LNG typu »transshipment« – ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na statek przy nabrzeżu przeładunkowym, załadunek jednostek bunkrujących LNG oraz bunkrowanie LNG” – napisano w komunikacie.

Zakończenie rozbudowy terminalu o drugie nabrzeże planowane jest w 2021 roku. W kwietniu tego roku Gaz-System podjął decyzję o rozbudowie terminala. Po zakończeniu prac moce regazyfikacyjne gazoportu wzrosną z obecnych 5 mld do 7,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

źródło:
Zobacz więcej