RAPORT

Kampania 2020

Media w USA o „najbardziej wpływowym polskim polityku”: mówił o wielkim państwie Izrael

Amerykańskie dzienniki, cytując AP, podkreśliły, że szef PiS „potępił antysemityzm jako bardzo groźne zjawisko, wyrażane poprzez wrogość wobec państwa” Izrael (fot. PAP/Marcin Kmieciński)

Jarosław Kaczyński potępił antysemityzm i mówił o wielkim państwie Izrael – napisały amerykańskie gazety „New York Times” i „Washington Post”, cytując agencję Associated Press. Szefa Prawa i Sprawiedliwości nazwano „najbardziej wpływowym polskim politykiem”.

Daniels: Polska jest dla Żydów najbezpieczniejszym krajem w Europie

– Polska jest dla Żydów najbezpieczniejszym krajem w Europie. Chodzę po polskich miastach z dumą, jako dumny Żyd. Nie docenia się tego, jak wysoki...

zobacz więcej

Kaczyński, „który rzadko wypowiada się na temat stosunków międzynarodowych”, ocenił w czasie uroczystości przyznawania odznaczeń Polakom ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, że „Izrael zawdzięcza swoje istnienie sile ducha i sile umysłu, a także determinacji i odwadze jego obywateli” – czytamy.

Amerykańskie dzienniki, cytując AP, podkreśliły, że szef PiS „potępił antysemityzm jako bardzo groźne zjawisko, wyrażane poprzez wrogość wobec państwa” Izrael.

W tekście zacytowano Kaczyńskiego, który „powiedział, że Izrael jest państwem na swój sposób wielkim".

Podczas uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w warszawskim zoo, na terenie którego małżeństwo Żabińskich w latach 1943-45 ukrywało i uratowało ponad 300 Żydów z warszawskiego getta, odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich zostały przyznane siostrom franciszkankom z Klasztoru Maryi, Natalii Jakoniuk wraz z rodziną oraz – pośmiertnie – rodzinie Jana Kawczyńskiego.

Nadaje je organizacja From the Depths Polakom, którzy ze względów formalnych nigdy nie otrzymali wyróżnienia od Yad Vashem.

źródło:

Zobacz więcej