RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szydło: kopalnia „Sobieski” będzie mogła się rozwijać przez dziesiątki lat

– Dzięki inwestycjom takim, jak szyb górniczy Grzegorz, kopalnia Sobieski będzie mogła się rozwijać przez następne dziesiątki lat, a korzyści będą odnosiły polska gospodarka i polskie państwo – powiedziała w poniedziałek w Jaworznie premier Beata Szydło.

Premier Beata Szydło uczestniczyła w przekazaniu terenu inwestycji nowego szybu górniczego „Grzegorz” do kopalni „Sobieski” w Jaworznie, należącej do spółki Tauron Wydobycie, oraz uroczystości wytyczenia osi szybu. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli Tauronu, nowy szyb ma być gotowy za ok. pięć lat.

Szydło powiedziała, że pamięta czasy, w których mówiono, iż w górnictwie „już jest wszystko posprzątane i nic się nie da zrobić”. – Jak państwo widzicie, budujemy nową kopalnię (...). To wielka satysfakcja; należą się wielkie podziękowania i brawa dla wszystkich, którzy do tego przyczynili się – oceniła.

– Ale myślę, że to jest przede wszystkim bardzo dobry dzień dla polskiej gospodarki, bo to kolejna inwestycja w grupie Tauron (...). To pokazuje, że grupa Tauron nie tylko rozwija się, nie tylko daje miejsca pracy już w tej chwili, ale już realizuje inwestycje, które będą budowały miejsca pracy na przyszłość, będą dawały możliwość rozwoju nie tylko regionowi. To nie tylko będzie dobra inwestycja dla Jaworzna, to nie tylko kopalnia „Sobieski”, ale cały region, a przede wszystkim cała polska gospodarka będą z tego czerpały profity, a polskie państwo będzie się rozwijało – mówiła.

Zaznaczyła, że zostało to założone w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju. – Dzisiaj jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów Unii Europejskiej. Jesteśmy krajem, który tworzy nowe miejsca pracy, który ma nowe pomysły. Chcemy budować nie tylko takie inwestycje, które zabezpieczają naszą gospodarkę, ale które powodują, że ta gospodarka zaczyna być coraz bardziej konkurencyjna i ekspansywna – podkreśliła.

Kopalnia „będzie mogła przez kolejne dziesiątki lat się rozwijać”

Według niej to przede wszystkim mądra strategia rozwoju polskiej energetyki i polskiego górnictwa. – Było wielu takich, którzy twierdzili, że czas polskiego górnictwa minął, a mój rząd podjął się nie tylko bardzo ambitnych reform, bardzo trudnych również (...) – zaakcentowała premier, wskazując, że chodzi przede wszystkim o stabilizację branży, danie jej nowych perspektyw, a także uczynienie jej konkurencyjną.

– Szyb „Grzegorz” jest tego przykładem, że nowe inwestycje – nowe, już tutaj realizowane przedsięwzięcia – będą w przyszłości skutkowały tym, że kopalnia „Sobieski” będzie mogła przez kolejne dziesiątki lat się rozwijać – dodała.


Premier: nowoczesne górnictwo to przyszłość polskiej gospodarki

Nowe technologie w górnictwie

Podkreśliła też, że rząd chce, aby polskie górnictwo było nie tylko perspektywiczne, nowoczesne i konkurencyjne, ale też, by było przykładem branży nowoczesnych technologii. Jednocześnie celem najważniejszym w energetyce pozostaje bezpieczeństwo energetyczne państwa – zrównoważony miks energetyczny skoncentrowany na oparciu polskiej energetyki na paliwie wydobywanym w Polsce.

– Myślę, że jeszcze wiele takich inwestycji będziemy mogli już niebawem pokazywać i ogłaszać – zadeklarowała szefowa rządu. – Dzisiaj cieszymy się, że powstaną kolejne miejsca pracy, że powstaje kolejna ważna inwestycja, że połączenie energetyki i górnictwa przynosi tak dobre rezultaty, bo przecież, biorąc pod uwagę wyniki grupy Tauron i innych spółek energetycznych, można powiedzieć, że przyjęty przez nas kierunek przynosi dobre rezultaty – oceniła Szydło.

– Inwestycje, inwestycje i jeszcze raz inwestycje po to, by Polska się rozwijała i żebyśmy mogli osiągnąć założony w Planie Odpowiedzialnego Rozwoju cel, aby (...) Polakom lepiej się żyło – podkreśliła premier.

Wydobycie od 2023 r.

Według informacji Tauronu wydobycie węgla przy wykorzystaniu nowego szybu „Grzegorz” w kopalni „Sobieski” ma rozpocząć się w 2023 r. Łączna wartość projektu wyniesie ok. 550 mln zł. Szyb o średnicy 7,5 m i głębokości 870 m początkowo będzie służył jako wentylacyjno-wdechowy. W dalszej perspektywie będzie pełnił funkcję materiałowo-zjazdową, co pozwoli uprościć procesy transportu maszyn, materiałów, urządzeń oraz załogi do rejonów robót.Szydło: energetyka i górnictwo to filary, które muszą być wspólnie wzmacniane

źródło:

Zobacz więcej