RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Będzie kasacja ws. drukarza, który sprzeciwił się promocji LGBT

Zbigniew Ziobro już w czerwcu zapowiadał złożenie kasacji (fot. PAP/Marcin Obara)
Zbigniew Ziobro już w czerwcu zapowiadał złożenie kasacji (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wniesie kasację ws. prawomocnego wyroku wobec łódzkiego drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. „Staję po stronie wolności – gospodarczej i sumienia” – napisał w oświadczeniu.

Sąd potwierdza wyrok ws. drukarza, który nie chciał drukować dla fundacji LGBT

Sąd apelacyjny w Łodzi utrzymał w mocy wyrok na pracownika prywatnej drukarni, który z powodu przekonań odmówił wydrukowania plakatów fundacji...

zobacz więcej

„Już zdecydowałem – będzie kasacja. Nie chodzi tu o żadne uprzedzenia wobec tych czy innych środowisk, tylko o zasady” – oświadczył minister. „Dziś każdy ma wybór, zwłaszcza w przypadku tak rozpowszechnionych usług, jak drukarskie. Jeśli spotka się z odmową zlecenia, może iść do konkurencji” – zauważył.

Ziobro dodał, że stoi w tej sprawie „po stronie fundamentalnych zasad, których nie wolno naruszać w imię jakichkolwiek ideologicznych racji”. „Robię to w interesie wszystkich, których może spotkać podobna historia” – zaznaczył.

Winny wykroczenia

W maju sąd II instancji utrzymał w mocy wyrok widzewskiego sądu rejonowego i uznał drukarza Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od wymierzenia mu kary.

Sąd argumentował, że niezależnie od tego, czy sprawa dotyczyłaby – jak w tym przypadku – odmowy wydrukowania roll-upu dla organizacji LGBT, czy plakatów promocyjnych dla ruchów obrony życia, to należy ocenić ją dokładnie tak samo – w kategoriach błędnego pojmowania wolności sumienia.

Ziobro już w czerwcu zapowiadał w mediach, że czeka na pisemne uzasadnienie wyroku ws. drukarza, ale na pewno wniesie w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. „Uważam ten wyrok za błędny, naruszający konstytucyjną zasadę wolności sumienia” – przekonywał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej