RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prochy generała Alfonsa Maćkowiaka wróciły do Polski

W asyście spadochroniarzy z krakowskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej do Polski powróciły prochy gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka, żołnierza 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, instruktora Cichociemnych. Generał znany w Anglii jako Alan Mack, zmarł w styczniu mając 101 lat.

Legendarny lotnik Dywizjonu 303 spocznie w polskiej ziemi

Na cmentarzu miłostowskim w Poznaniu zostaną dziś złożone z honorami prochy kpt. Kazimierza Spornego. Był on jednym z najbardziej znanych lotników...

zobacz więcej

Prochy gen. bryg. Alfonsa Maćkowiaka przybyły z Anglii na pokładzie wojskowego samolotu CASA C-295 z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa.

Wojskową asystę honorową wystawiła 6. Brygada Powietrznodesantowa, dziedzicząca tradycje bojowe 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, w której służył generał.

Uroczystość pożegnania prochów została zorganizowana na lotnisku wojskowym Northolt, tym samym, z którego w czasie II wojny światowej startowali piloci legendarnego Dywizjonu 303.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele polskiej ambasady w Londynie, oficerowie i kadeci Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych oraz miejscowej Polonii. Generał Maćkowiak był żołnierzem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, instruktorem Cichociemnych, uczestnikiem wojny obronnej 1939 roku oraz operacji „Market-Garden”. Po wojnie był trenerem klubu lekkoatletycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Zmarł 31 stycznia w Londynie, miał 101 lat. Prezydent Andrzej Duda awansował go pośmiertnie do stopnia generała brygady.

Swój ostatni lot generał odbył nad Londynem gdzie mieszkał, nad Holandią gdzie walczył, Berlinem– gdzie się urodził i Poznaniem, gdzie się wychował.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim 23 września– dokładnie 76 lat od utworzenia 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Wtedy też 6. Brygada Powietrznodesantowa zainscenizuje desant na Warszawę. Skok podczas Powstania Warszawskiego był wielkim, nigdy nie spełnionym marzeniem „sosabowczyków”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej