RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dworczyk: kierownictwo MON chce się opierać na rodzimym przemyśle zbrojeniowym

– W Kielcach został podpisany kontrakt na pół miliarda zł, zakupimy 50 tys. karabinków Grot. To jest Modułowy System Broni Strzeleckiej, absolutnie innowacyjny. To, że polska armia wybrała karabin Grot, który będzie wchodził w jej uzbrojenie, na pewno dla wielu zagranicznych koncernów zbrojeniowych był ciosem – stwierdził w programie „Minęła 8” Michał Dworczyk, wiceszef MON.

Dworczyk: są obawy, że Rosja nie wycofa wszystkich sił z Białorusi po ćwiczeniach Zapad

Jest wiele wątpliwości i obaw dotyczących ćwiczeń Zapad '17, może się okazać, że nie wszystkie siły i środki zostaną wycofane przez Rosję z...

zobacz więcej

Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu ma dostarczyć polskiej armii 53 tys. karabinków 5,56 mm. Umowę podpisano na targach zbrojeniowych w Kielcach. Pierwsze 1000 sztuk nowej broni zostanie przekazanych jeszcze w tym roku, dostawy mają się zakończyć w roku 2020. Wartość kontraktu to ok. 500 mln zł. Broń trafi do Wojsk Obrony Terytorialnej i wojsk operacyjnych.

Zdaniem wiceszefa MON, rozbudowa własnego przemysłu obronnego to dla resortu obrony priorytet.

– Zarówno czeskie firmy jak i niemieckie, które liczyły na miliardowe kontrakty, nie są szczęśliwe, że obecne kierownictwa MON chce się opierać na rodzimym przemyśle zbrojeniowym – oświadczył Dworczyk.

Grot to pierwszy od 70 lat karabin, który w całości – od projektu do wykonania – został wyprodukowany w Polsce.

– Zwłaszcza, że ten przemysł oferuje znakomite produkty, tak jak w przypadku Fabryki „Łucznik” w Radomiu, który stworzył i rozpoczął produkcję karabinu Grot – dodał.

Łączna wartość umów zawartych na targach obronnych w Kielcach przez MON przekroczyła 700 mln złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej