RAPORT

Pogarda

Błogosławiony Popiełuszko uhonorowany na Węgrzech. Pomnik księdza stanął w Budapeszcie

Ks. Jerzy Popiełuszko miał już w Budapeszcie swoją tablicę (fot. twitter.com/avantiultras89)
Ks. Jerzy Popiełuszko miał już w Budapeszcie swoją tablicę (fot. twitter.com/avantiultras89)

Najnowsze

Popularne

Pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki został w niedzielę odsłonięty na wyspie Csepel w Budapeszcie. Okazją były uroczyste obchody 70. rocznicy urodzin kapłana zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa.

„Popiełuszko mówił o Polsce solidarnej, wolnej i demokratycznej”

W Suchowoli (Podlaskie) rozpoczęły się w sobotę dwudniowe uroczystości związane z 70. rocznicą urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki....

zobacz więcej

Monument, na którym znajduje się napis w języku polskim i węgierskim „Zło dobrem zwyciężaj”, odsłonili były burmistrz dzielnicy Csepel, poseł rządzącego Fideszu Szilard Nemeth, ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskim Halina Csucs oraz burmistrz Csepelu Lenard Borbely.

Zapalone znicze

Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości, w tym mający swe korzenie w Csepelu biskup Szekesfehervaru Andras Spanyi, złożyli następnie kwiaty i zapalili znicze pod znajdującą się w innym miejscu Csepelu tablicą poświęconą ks. Popiełuszce.

W Csepelu, tradycyjnej dzielnicy robotniczej, ks. Popiełuszko ma też swoją ulicę. Poświęcono mu tam również dzwonnicę.

Jak powiedział PAP ambasador Snopek, on sam także uczestniczył 3 listopada 1984 roku w pogrzebie ks. Popiełuszki, które to wydarzenie mocno zapadło mu w pamięć.

– Przedtem były te pełne napięcia oczekiwania, kiedy zniknął i wszyscy domyślali się, że mogło stać się najgorsze, co się potwierdziło. Także jego kazania za Ojczyznę przeżywałem wtedy jako młodzieniec bardzo głęboko – powiedział Snopek.

Medium Boga

Jak dodał, było dla niego zdumiewające, jak zwykły, pochodzący ze skromnej rodziny ksiądz „stał się medium Boga i jego słowa tak trafiały do ludzi i trafiały w sedno”.

Jesienią 2016 roku powstał w innej dzielnicy Budapesztu, Obuda-Bekasmegyer, skwer błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Umieszczono tam pomnik w formie kamieni tworzących różaniec; na nich wyryte zostały cytaty z wystąpień ks. Popiełuszki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej