Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Major KGB walczył o prawdę o Katyniu. W końcu doczekał się pomnika nagrobnego

Mjr Oleg Zakirow otrzymał w 2002 roku polskie obywatelstwo (fot. „Dziennik Łódzki”)

To dzięki niemu Polska poznała wiele skrzętnie ukrywanych faktów na temat zbrodni katyńskiej. Na przełomie lat 80. i 90. mjr Oleg Zakirow wszczął prywatne śledztwo w tej sprawie. Rosjanin spędził ostatnie lata w Polsce. Zmarł w kwietniu i dopiero teraz doczekał się pomnika.

„Zapłacił cenę ujawnienia prawdy o Katyniu”. W Łodzi pochowano Olega Zakirowa

Na łódzkim cmentarzu ewangelickim odbyły się uroczystości pogrzebowe Olega Zakirowa, byłego oficera KGB, zasłużonego dla wyjaśnienia stalinowskich...

zobacz więcej

„Dziennik Łódzki” zwraca uwagę, że mjr Zakirow był postacią niezwykłą. Gdy służył w Smoleńsku zainteresował się zbrodnią katyńską dokonaną przez Sowietów na polskich bohaterach podczas II wojny światowej.

Oficer zaczął drążyć temat, ustalał nowe fakty, dotarł do świadków oraz wielu dokumentów, które Moskwa chciała ukryć. Zwierzchnicy usiłowali go powstrzymać. W końcu został uznany za chorego psychicznie i zwolniony ze służby.

Dwa zamachy

Usiłowano go zabić, tak bowiem można tłumaczyć fakt, że dwukrotnie został potrącony przez motocykl. W obawie o życie w 1998 roku zbiegł do Polski i zamieszkał w Łodzi, gdzie studiowała jego córka.

Polskie służby nie pomogły Rosjaninowi, który oddał takie zasługi. Bohater cierpiał biedę i popadł w depresję. Pracował dorywczo na budowach, a nawet żebrał na Piotrkowskiej. Publikacje w mediach i autobiografia nie poprawiły jego statusu. Do końca życia zmagał się z problemami finansowymi.

Zakirow zmarł w kwietniu w wieku 64 lat. Został pochowany w skromnej mogile na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Na szczęście udało się zebrać pieniądze na pomnik nagrobny z krzyżem prawosławnym oraz sylwetką oficera patrzącego na Las Katyński. „Wybaczcie mi wszyscy kogo zraniłem niesłusznie i nawet ci kogo słusznie” – głosi inskrypcja w języku polskim i rosyjskim.

Wdowa po kawalerze Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Galina Zakirow nadal mieszka w bloku na Bałutach. Kobieta otrzymała emeryturę specjalną od premier Beaty Szydło. Wcześniej ZUS odrzucił jej wniosek.

źródło:
Zobacz więcej