RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Mieli być platformą porozumienia Podziemia. Byli tropieni i zabijani jak zwierzęta”

– Armia Krajowa została rozwiązana. Żołnierze NSZ właściwie nigdy nie zostali zwolnienie z przysięgi. I za tę przysięgę cierpieli przez okres PRL-u. W latach 40. i 50. byli zabijani, tropieni jak dzikie zwierzęta, a po 56 roku nigdy nie mieli oddechu, ponieważ cały czas byli postrzegani jako ta formacja, która była sercem antykomunistycznym. Ta formacja była podwójnie wyklęta, ponieważ walczyła w równym stopniu z jednym, jak i z drugim okupantem – mówił w programie „Minęła dwudziesta” dr Rafał Sierchuła z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.

„Narodowe Siły Zbrojne były organizacją o wielkiej sile”

Żołnierze konspiracji narodowej należeli do najwartościowszych bojowników o wyzwolenie Polski spod władzy i terroru obu okupantów – podkreślił...

zobacz więcej

Historyk był pytany o to, dlaczego członkowie formacji mieli zostać wymazani albo zapamiętani jako zbrodniarze. – To nie była tylko organizacja wojskowa. Narodowe Siły Zbrojne były również organizacją, która skupiała w swoim gronie ekspertów politycznych i gospodarczych. Ponadto NSZ miało być platformą porozumienia Podziemia narodowego, partii politycznych – odpowiedział dr Sierchuła. – Jak mówił gen. Podhorski, jeden z żołnierzy-kombatantów, który dzisiaj przemawiał, ta formacja była podwójnie wyklęta, ponieważ walczyła w równym stopniu z jednym, jak i z drugim okupantem – dodał.

Byli postrzegani jako ta formacja, która była sercem antykomunistycznym

– A z tym okupantem komunistycznym – kontynuował – walczyła po II wojnie światowej aż do wyniszczenia swoich struktur. Armia Krajowa została rozwiązana, żołnierze NSZ właściwie nigdy nie zostali zwolnienie z przysięgi. I za tę przysięgę cierpieli przez okres PRL-u. Cierpieli podwójnie, z jednej strony w latach 40. i 50. byli zabijani, tropieni jak dzikie zwierzęta, a po 56. roku nigdy nie mieli oddechu, ponieważ cały czas byli postrzegani jako ta formacja, która była sercem antykomunistycznym – mówił gość TVP Info.

„Narodowe Siły Zbrojne 1942–1947”. Ta publikacja odkłamuje historię

W księgarniach pojawi się wkrótce pierwsza publikacja całościowo opisująca historię Narodowych Sił Zbrojnych, a przy tym niezwykle ciekawa książka,...

zobacz więcej

Gość TVP Info potwierdził, że członkowie formacji byli gorzej traktowani niż żołnierze AK. – Dokumenty to potwierdzające odnajdujemy w IPN – z narad funkcjonariuszy UB, którzy hierarchizując zagrożenie, jako nr 1 stawiali Podziemie narodowe, często sugerując, że najlepsza w wypadku akcji przeciwko tym formacjom, jest ich likwidacja bez aresztowań, bez sądu. Mordowano ich często pomawiając o współpracę z Niemcami podczas II wojny światowej – uzupełnił.

Działająca w konspiracji, w okresie II wojny i po jej zakończeniu, formacja wojskowa obozu narodowego – Narodowe Siły Zbrojne powstała 20 września 1942 r. na mocy rozkazu płk Ignacego Oziewicza „Czesława”, pierwszego komendanta głównego formacji.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej