„Samobójcza” misja sondy Cassini. Pojazd uległ zniszczeniu w atmosferze Saturna

Ostatni lot Cassini nad jednym z księżyców Saturna – Tytanem, 11 września September 2017 (fot. EPA/NASA/JPL-Caltech)

Sonda, która przez kilkanaście lat badała Saturna, jego księżyce i system pierścieni, uległa zniszczeniu w jej atmosferze – poinformowała w piątek NASA. Utrata kontaktu z Cassini nastąpiła o godz. 13.55 polskiego czasu. Wejście w atmosferę rozpoczęło się około minuty wcześniej.

Księżyc Saturna pod lupą astronomów; sprzyja rozwojowi życia?

Jest mały i lodowaty, ale... może sprzyjać rozwojowi życia. Enceladus, czyli księżyc Saturna, przykuł uwagę astronomów. Ci zauważyli na nim...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że zgodnie z planem sonda Cassini przesłała w piątek ostatnie zdjęcia i dane zebrane podczas zbliżania się do Saturna.

Ostatni sygnał

Telemetria otrzymana podczas lotu w stronę planety potwierdziła, że pojazd kosmiczny wszedł w atmosferę z włączonymi silnikami w celu stabilizacji lotu. Utrata kontaktu z sondą nastąpiła o godz. 13.55 polskiego czasu. Wejście w atmosferę rozpoczęło się około minuty przed utratą sygnału.

Ostatni sygnał odebrała antena działająca w ramach NASA Deep Space Network w Canberrze w Australii. Dystans około 1,4 miliarda kilometrów od Saturna sygnał ten pokonał w 83 minuty.

Sonda przesyłała dane naukowe prawie w czasie rzeczywistym, dopóki jej główna antena mogła być wycelowana w Ziemię. Ostatnie zdjęcia zostały przesłane dzień wcześniej.

Ocean na księżycu Saturna? Przełomowe odkrycie NASA

Enceladus to księżyc Saturna, który pod warstwą lodu skrywa ocean – poinformowało w czwartek NASA. Agencja twierdzi, że mogą w nim być warunki do...

zobacz więcej

Precyzyjne badania

Podczas ostatniego manewru uzyskano najgłębsze w historii badań Saturna pomiary gęstości plazmy, pola magnetycznego, temperatury i warunków atmosferycznych. Dane z ośmiu instrumentów pomiarowych sondy zostały przesłane na Ziemię. NASA zapowiedziała, że naukowcy przeanalizują je w najbliższych tygodniach.

Agencja zdecydowała się na zakończenie misji, aby chronić przed skutkami upadku sondy lodowe księżyce planety, a w szczególności Enceladusa, który posiada, jak się przypuszcza, podpowierzchniowy ocean. Nie można wykluczyć, że na pokładzie Cassini pozostały jakieś ziemskie mikroby, a dla przyszłych badań i eksploracji tych księżyców lepiej, aby te obiekty nie zostały skażone.– To ostatni rozdział niesamowitej misji, ale także nowy początek. Odkrycie przez sondę Cassini oceanicznych światów na Tytanie i Enceladusie zmieniło wszystko, przekształcając nasze wyobrażenia na temat zaskakujących miejsc do poszukiwania potencjalnego życia poza Ziemią – powiedział Thomas Zurbuchen z NASA Science Mission Directorate.

Zdjęcia północnej półkuli Saturna, widzianej zza chmur, zrobione przez Cassini 31 sierpnia (fot. EPA/NASA)

Księżyc Saturna pod lupą astronomów; sprzyja rozwojowi życia?

Jest mały i lodowaty, ale... może sprzyjać rozwojowi życia. Enceladus, czyli księżyc Saturna, przykuł uwagę astronomów. Ci zauważyli na nim...

zobacz więcej

Nurkowanie między pierścieniami

Przez ostatnie pięć miesięcy sonda 22 razy przelatywała pomiędzy Saturnem, a jego pierścieniami. W poniedziałek minęła Tytana – największy księżyc planety, wykorzystując jego pole grawitacyjne do ustalenia ostatecznej trajektorii w kierunku Saturna. W odbiorze sygnałów podczas tych ostatnich tygodni, sieć anten NASA była wspierana także przez odbiorcze stacje naziemne Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA.

– Misja sondy Cassini zakończyła się, ale praca nad jej naukowym bogactwem będzie trwać jeszcze wiele lat. Jak dotąd, dotknęliśmy zaledwie wierzchołka góry informacji, które możemy poznać z danych przesyłanych przez czas trwania misji – wyjaśniła Linda Spilker z NASA JPL, zaangażowana w projekt.

Dla ekipy na Ziemi, w laboratorium NASA w Pasadenie, było to trudne rozstanie (fot. EPA/NASA/JPL-Caltech)

Związek organiczny na Tytanie. „Ważny krok na drodze do odkrycia życia”

Atmosfera Tytana, największego księżyca Saturna, od dawna intryguje badaczy analizujących chemiczne początki życia. Najnowsze odkrycie stanowi...

zobacz więcej

Sonda Cassini została wystrzelona 15 października 1997 roku z Przylądka Canaveral na Florydzie. Do Saturna dotarła 30 czerwca 2004 roku i od tamtej pory, aż do poniedziałku 15 września roku 2017, krążyła wokół planety, zbierając olbrzymią ilość danych o tym gazowym olbrzymie, jego magnetosferze, pierścieniach i księżycach. Wypuściła także próbnik Huygens, który 14 stycznia 2005 roku wylądował na powierzchni Tytana, największego księżyca Saturna.Cassini-Huygens to projekt, który był prowadzony przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA i Włoską Agencją Kosmiczną. Udział w projektowaniu i budowie dwóch elementów do lądownika Huygens miało także Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

Gazowy olbrzym, Saturn okiem sondy Cassini (fot. PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech)

źródło:

Zobacz więcej