RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Niezwyciężeni”. Wzruszający film o heroizmie Polaków

Film opowiada o 50 latach heroicznej walki Polaków o odzyskanie wolności (fot. PAP/Reprodukcja)
Film opowiada o 50 latach heroicznej walki Polaków o odzyskanie wolności (fot. PAP/Reprodukcja)

„Niezwyciężeni” to tytuł nowego filmu animowanego, który w cztery minuty przedstawia 50 lat heroicznej walki Polaków o odzyskanie wolności. Obraz, także w wersji anglojęzycznej, w której narratorem jest ceniony aktor Sean Bean, zaprezentowano w piątek w warszawskiej siedzibie IPN.

„Polityka historyczna Polski weszła teraz na właściwe tory”

– Okazało się, że problem z „polskimi obozami” mają ciągle media niemieckie. Ale powtarzają też te słowa m.in. media amerykańskie, brytyjskie,...

zobacz więcej

Film ma rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939-1989.

– To głos suwerennego państwa, które wystawiło do II wojny światowej czwartą co do wielkości armię, poniosło w niej największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia – tłumaczył Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN. – Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć nie tylko przebiegu, ale również konsekwencji II wojny światowej – podkreślił.

Kluczowe wydarzenia

Film „Niezwyciężeni” (ang. „The Unconquered”) przygotowany przez IPN, studio kreatywne Fish Ladder i firmę Juice pokazuje heroiczną walkę Polaków o wolność w XX wieku. W atrakcyjnej formie przedstawia kluczowe wydarzenia polskiej historii – od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Pojawiają się w nim postaci m.in. rtm. Witolda Pileckiego, Ireny Sendler, gen. Stanisława Maczka czy Jana Karskiego.„Ta wojna była pewna. Nikt nie sądził, że dla Polski potrwa aż pół wieku. Najpierw uderzają Niemcy, później Rosja sowiecka. Zdani sami na siebie nie poddajemy się. Tworzymy państwo podziemne, które ma rząd, armię, szkoły, sądy, walczy z wrogiem” – to pierwsze słowa, które padają w filmie.

Monte Cassino, misja Karskiego, Powstanie Warszawskie

„Niezwyciężeni” to malarska i symboliczna animacja, w której twórcy przedstawili m.in. okrucieństwo obu okupacji, zbrodnię katyńską, masowe deportacje na Wschód, wysiłek zbrojny na polskich ziemiach (np. wywiadu Armii Krajowej) i poza jej granicami, m.in. Armię Andersa i bitwę o Monte Cassino, powstanie w getcie warszawskim i los Żydów, ludobójstwo w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, misje Jana Karskiego, Powstanie Warszawskie. Kolejne fragmenty filmu przypominają m.in. o powojennym podziemiu antykomunistycznym, wystąpieniach z czerwca 1956 roku, czy grudnia 1970 roku oraz przełomową pielgrzymkę papieża Jana Pawła II z 1979 roku.

Patriotyczna oprawa kibiców Legii. Uczcili pamięć ofiar Powstania Warszawskiego

Kibice Legii Warszawa przygotowali specjalną oprawę meczu 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów z FK Astana. W związku z 73. rocznicą wybuchu Powstania...

zobacz więcej

Film kończy się słowami gen. Witolda Urbanowicza, dowódcy słynnego Dywizjonu 303, który walczył z Niemcami w Wielkiej Brytanii: „My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”.

Narratorem polskiej wersji filmu, dostępnego na stronie www.niezwyciezeni-film.pl, jest aktor Mirosław Zbrojewicz, zaś w wersji angielskiej – brytyjski aktor Sean Bean, znany z roli Boromira w ekranizacji „Władcy Pierścieni”. Przygotowywana jest również rosyjska wersja językowa.

Nowy styl

Producent filmu Krzysztof Noworyta ze studia Fish Ladder zwraca uwagę, że „Niezwyciężeni” wpisują się we współczesną dyskusję o polityce historycznej. – Liczące się kraje bardzo dbają o to, w jaki sposób prezentowana jest ich historia. Potrafią świetnie pozycjonować swoją narrację w świadomości zbiorowej swojego narodu – zaznaczył. Dodał, że nowa produkcja to także nowy styl opowiadania o historii Polski.– Przemawiamy językiem popkultury, bo to współczesna lingua franca, którą mówi cały świat – podkreślił Noworyta.

Polski gen

Podczas piątkowego spotkania w IPN producent zwrócił uwagę, że obraz „Niezwyciężeni”, przygotowany przez grupę osób o różnych poglądach politycznych, powinien łączyć, a nie dzielić Polaków. – Wydaje mi się, że ten film przez to, że odwołuje się do oporu – polskiego genu, który ma każdy Polak – łączy nas wszystkich – mówił Noworyta. Podkreślił, że film nie jest polską reakcją np. na polityki historyczne innych państw.

– To głos wolnych ludzi, którzy żyją w wolnym państwie, i którzy są utalentowani. Siłą tego filmu jest jego jakość – zaznaczył.

Data premiery filmu, który ma trafić m.in. do kin i szkół, wiąże się ze zbliżającą się 78. rocznicą agresji Związku Sowieckiego na Polskę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej