Gowin: dyplomy polskich uczelni straciły prestiż

– Ostatnio Uniwersytet Warszawski awansował o ponad 100 pozycji w rankingu szanghajskim, ale uczelnie polskie znajdują się dużo poniżej poziomu, na którym mogłyby kształcić studentów jak i prowadzić badania naukowe – stwierdził w programie „Minęła 8” w TVP Info minister nauki i szkolnictwa wyższego, wicepremier Jarosław Gowin.

Kary dla uczelni za podnoszenie opłat, dłuższe studia niestacjonarne. Pomysły Gowina na naukę

Maksymalnie 13 studentów na jednego nauczyciela akademickiego, powszechny system stypendialny dla doktorantów, koniec z rekrutacją „z marszu” –...

zobacz więcej

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) trwają prace nad tzw. Konstytucją dla nauki, czyli nową ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce, zwaną też Ustawą 2.0. W proces tworzenia założeń do nowych przepisów włączone zostało środowisko naukowe.

Gotowy projekt ustawy przedstawi 19 września w Krakowie na Narodowym Kongresie Nauki wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Ministerstwo planuje, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym wejdzie w życie w październiku 2018 r. Jednak uczelnie będą miały 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie na uchwalenie statutów na podstawie nowych przepisów.

 – Uniwersytet Warszawski jako jedyna uczelnia zaczął przystosowywać się do zmian, które ja planuje w nowej ustawie, zanim ta ustawa jeszcze weszła w życie – powiedział wicepremier.

Po czym dodał: – Mówię to z dużym uznaniem wobec całej społeczności akademickiej UW, ten awans był zasłużony, mam nadzieję, że inne uczelnie nie będą czekały na 1 października 2018 r., kiedy mam nadzieję, ustawa mojego autorstwa wejdzie w życie.

– Niestety, dyplomy polskich uczelni straciły prestiż. Jednym z celów nowej ustawy jest odbudowa prestiżu polskich uczelni – skonkludował prezes Polski Razem.

źródło:
Zobacz więcej