Rząd w Centralnym Porcie Komunikacyjnym widzi koleje dużych prędkości

Minister Adamczyk wziął udział w otwarciu Forum Lotniczego 2017 w Warszawie (fot. Shutterstock/telesniuk)

– Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma szansę być jednym z najważniejszych portów w Europie – przekonuje minister infrastruktury i budownictwa. Andrzej Adamczyk podkreślił, że znacząca dla portu jest obecność nie tylko PLL LOT, ale także kolei dużych prędkości.

Specustawa ws. CPK powinna wejść w życie do końca roku

– Specustawa dotycząca budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego powinna wejść w życie do końca roku, aby proces inwestycyjny przebiegał bez...

zobacz więcej

– Dzięki położeniu portu – co będzie jego atutem – unikniemy wszystkich problemów związanych m.in. z oddziaływaniem transportu lotniczego, w szczególności na środowisko. Ponadto nie będzie ono uciążliwe dla mieszkańców – mówił minister Adamczyk podczas otwarcia Forum Lotniczego 2017 w Warszawie. Tego samego dnia pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild zapowiedział, że dokładna lokalizacja projektu zostanie przedstawiona do końca września.

Adamczyk podkreślił, że zanim powstanie CPK, należy zapewnić przepustowość na największym lotnisku w Polsce, czyli warszawskim Lotnisku Chopina. – Mówiąc o CPK, nie można zapomnieć o regionalnych portach lotniczych. Mają one dziś potencjał. Wykorzystaliśmy fundusze unijne. Porty regionalne w wielu regionach stały się ważnym graczem na rynku – podkreślił szef MIB.

Szydło: Centralny Port Lotniczy ma w tej chwili charakter priorytetowy

– Centralny Port Lotniczy będzie realizowany; w tej chwili ma charakter priorytetowy – powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.

zobacz więcej

Jednym z argumentów przemawiających za budową Centralnego Portu Komunikacyjnego jest fakt, że Okęcie – największy port w kraju, obsługujący ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce – zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowości. Stołeczny port w 2016 r. obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków – ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy tego roku port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. Niektórzy eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów – o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

źródło:

Zobacz więcej