Najstarsza panda świata nie żyje. Była znana ze swych umiejętności

Basi dożyła sędziwego wieku 37 lat (fot. PAP/EPA/Ai Lan)

Basi, najstarsza na świecie panda żyjąca w niewoli, zmarła w wieku 37 lat w ośrodku badawczym w Fuzhou w prowincji Fuji w Chinach. Ze względu na swoje uzdolnienia sceniczne i aktorskie była w tym kraju bardzo popularna.

Basi – najstarsza panda świętowała 37. urodziny

Została uratowana z zamarzniętej rzeki, później szkolona na zwierzęcą gwiazdę sportu – panda Basi, najstarsza panda w niewoli, skończyła 37 lat....

zobacz więcej

Basi urodziła się na wolności. Gdy miała cztery lata, uratowano ją z niemal zamarzniętej rzeki w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. Sześć miesięcy później została przeniesiona do Fuzhou, gdzie w kolejnych latach była obiektem badań.

W zoo nauczono ją wielu różnych sztuczek – od gry w koszykówkę po jazdę na rowerze. W 1990 r. stała się inspiracją dla maskotki Igrzysk Azjatyckich – Pan Pan.


Panda nie doczekała się potomstwa. Opiekunowie przyznawali, że co prawda jest spokojnym i cichym stworzeniem, ale potrafi być złośliwa. W styczniu świętowała swoje 37. urodziny, co w przeliczeniu na ludzkie lata dawało wiek ok. 100 lat.

źródło:
Zobacz więcej