RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Seria materiałów TVN24 o Trybunale. Lista manipulacji

Stacja TVN24 wyemitowała w środę serię materiałów o Trybunale Konstytucyjnym, prezes Julii Przyłębskiej i wiceprezesie Mariuszu Muszyńskim. Nie zabrakło w nim manipulacji, np. przy podawaniu liczby orzeczeń wydanych w ostatnich latach. Z materiału dotyczącego sędziego Muszyńskiego mogliśmy się za to dowiedzieć, jakie nosi skarpetki.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego podjęła byłe więźniarki KL Ravensbrück

1 września w 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska zaprosiła do Trybunału Konstytucyjnego byłe...

zobacz więcej

„Po wątpliwym pod względem prawnym mianowaniu Julii Przyłębskiej na prezesa, nowa szefowa jedzie wprost do siedziby Trybunału” – tymi słowami zaczął się jeden z materiałów, które 13 września wyemitował TVN24. Reporter Tomasz Marzec zasugerował, że jest coś złego w fakcie, iż sędzia Julia Przyłębska po nominowaniu ją na nowego prezesa TK przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pałacu Prezydenckim – jedzie do siedziby Trybunału.

Autor materiału, powielając przekaz polityków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, nie wspomniał, że dokładnie tego samego dnia wybór prezes TK w publicznej wypowiedzi dla mediów jako zgodny z prawem uznał nawet jej wróg – prof. Stanisław Biernat. Ówczesny wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego 21 grudnia 2016 r. pytany o wybór szefowej TK, stwierdził: „Uznajemy to. Mówię na pewno w imieniu własnym, mogę chyba powiedzieć w imieniu wszystkich sędziów.”

Nie ma wątpliwości, że przemilczenie tej wypowiedzi było celowe, ponieważ w materiale pojawia się fragment z tej konferencji sędziego Biernata. Jednak brak w nim wypowiedzi o uznaniu legalności wyboru nowej prezes. Dalej dowiadujemy się od jednego z anonimowych rozmówców reportera, że życzenia świąteczne wysłane przez Julię Przyłębską cztery dni przed Bożym Narodzeniem były prowokacją.

teraz odtwarzane
Stanisław Biernat o wyborze Julii Przyłębskiej na stanowisko prezesa TK

Oto treść „prowokacyjnych” życzeń: „Szanowni Państwo! Niech Święta Bożego Narodzenia będą czasem pokoju, źródłem nadziei, okazją do zadumy i wielu radości w gronie najbliższych”.

W odpowiedzi na życzenia – cytowany przez TVN24 anonimowy dr habilitowany nauk prawnych odpisał, wysyłając wypowiedzenie umowy o pracę.

W nagraniu pojawia się jeszcze kilku anonimowych świadków „wizyt polityków w Trybunale”. Osoby te wypowiadają się z zaciemnionymi twarzami, a ich głos został – jak w produkcjach o członkach mafii – zniekształcony. „Ja po prostu nie chciałem mieć z tymi ludźmi nic wspólnego” – mówi jeden z anonimowych świadków TVN.

(fot. TVN24)
(fot. TVN24)

Nie ma paraliżu TK. W pierwszym półroczu wydał 49 orzeczeń

„Pogłoski o mojej śmierci były mocno przesadzone” – miał powiedzieć Mark Twain. To samo można powiedzieć o Trybunale Konstytucyjnym. Pomimo...

zobacz więcej

Materiał z informacji o wizycie w Trybunale posła Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusza Mularczyka, który reprezentuje posłów w sprawach przed TK, wyciąga – opierając się na anonimowych świadkach - wniosek, że orzeczenia TK są konsultowane. W kolejnym materiale TVN24, przy podawaniu danych dotyczących orzeczeń TK, przedstawiono statystyki za lata 2007-17, ale z pominięciem 2016 r., czyli ostatniego roku, w którym Trybunałem kierował prezes Andrzej Rzepliński.

Sędzia Stanisław Biernat: Uznajemy wybór prezes Julii Przyłębskiej

Wybór sędzi Julii Przyłębskiej na stanowisko prezesa TK uznaje wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat.

zobacz więcej

Sporo uwagi w programie „Czarno na białym” TVN24 poświęcono wiceprezesowi TK, Mariuszowi Muszyńskiemu. W oparciu o tekst „Gazety Wyborczej” oskarżony został o bycie agentem Urzędu Ochrony Państwa (UOP).

Jako autorytet w moralnej ocenie wpisów sędziego na Twitterze wystąpiła w tym programie z kolei Ewa Siedlecka – dziennikarka „Polityki”, znana ze stwierdzenia, że prezydent Andrzej Duda został „przecwelony przez PiS”. Sam Muszyński został oceniony w materiale również przez pryzmat zdjęcia jego butów i skarpetek.

(fot. TVN24)
(fot. TVN24)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej