Rosyjsko-chińskie manewry. „Potencjalne wyzwanie dla USA”

Chińska marynarka wojenna jest najliczniejsza na świecie (fot. US Navy)

Cztery chińskie okręty wyruszyły na wspólne ćwiczenia z flotą rosyjską na Morzu Japońskim w pobliżu Półwyspu Koreańskiego i na Morzu Ochockim, niedaleko japońskiej wyspy Hokkaido. Jest to drugi etap dorocznych wspólnych ćwiczeń; pierwszy odbył się w dniach 22-27 lipca na Bałtyku.

Rosyjskie okręty na Bałtyku. Wypłynęło 70 jednostek

Rosyjska Flota Bałtycka prowadzi planowy sprawdzian gotowości bojowej z udziałem ponad 2 tys. członków swego personelu; w morze wypłynęło ponad 70...

zobacz więcej

Jak podaje chińska agencja Xinhua jednostki – niszczyciel, fregata rakietowa, okręt zaopatrzeniowy i okręt ratowniczy (ratowanie załóg okrętów podwodnych) – wyszły z portu w Qingdao we wschodniej części kraju.

Associated Press zwraca uwagę, że wspólne rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie są oznaką umacniającej się współpracy między siłami zbrojnymi obu krajów, która „mogłaby stać się wyzwaniem dla roli wojsk USA w rejonie Azji i Pacyfiku”.

Marynarka coraz mocniejsza

Agencja AP wskazuje, że chińskie jednostki biorące udział w tych ćwiczeniach należą do najnowocześniejszych oraz że umacniająca się chińska marynarka wojenna stanowi „znaczące wyzwanie dla tradycyjnej dominacji US Navy w rejonie Azji i Pacyfiku”.

Obecnie chińska marynarka wojenna dysponuje nieco ponad 300 okrętami, co oznacza, że jest pod tym względem największa na świecie. Amerykańska marynarka wojenna ma według wojskowej instytucji naukowo-badawczej U.S. Naval War College 227 „gotowych do działania okrętów bojowych”.

– Choć chińskie okręty pod względem technologicznym ustępują okrętom US Navy, sama ich liczba zapewnia Chinom znaczącą obecność na morzach – przyznaje prof. Andrew S. Erickson z US Naval War College.

Równolegle do Zapad 2017 i ćwiczeń z chińskimi okrętami rosyjskie wojsko odbywa więcej manewrów. Ćwiczenia odbywają też okręty Floty Północnej, Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego. Na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim ćwiczą wojska rakietowe, zaś pod Chabarowskiem próbne nocne loty odbywali piloci bombowców taktycznych Su-34. Rosyjscy żołnierze ćwiczą również Tadżykistanie i na terenie separatystycznego gruzińskiego regionu Abchazji.

źródło:

Zobacz więcej