Szef MON: samorządy są generalnie przychylne Wojskom Obrony Terytorialnej

Szef MON Antoni Macierewicz odpowiadał na pytania posłów (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Współpraca z samorządami lokalnymi przy formowaniu oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej z zasady układa się dobrze – podkreślił szef MON Antoni Macierewicz. – Radom i Starogard Gdański, to wyjątki – zapewnił podczas posiedzenia Sejmu.

Szef MON odwiedził Paryż. Kupimy francuskie okręty podwodne?

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w środę z wizytą we Francji. Tematem rozmowy z minister Florence Parly były – jak informował...

zobacz więcej

Minister, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów PiS w sprawie przebiegu procesu tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej oświadczył, że „zrealizowano ponad 240 rekonesansów mających wskazać lokalizacje oddziałów WOT”.

Szef MON poinformował, że przegląd objął 1114 kompleksów wojskowych, 41 nieruchomości należących do Agencji Mienia Wojskowego, 56 obiektów proponowanych przez samorząd i 11 zgłoszonych przez prywatnych właścicieli.

Przeszkody

– Niestety czasami te kwestie napotykają na różne kłopoty i problemy – przyznał, wskazując, że największe dotyczyły Starogardu Gdańskiego. – Niestety przyniosło to dosyć tragiczne konsekwencje w okresie niedawnej nawałnicy – nie zdążono na skutek sprzeciwu rady miasta sformować tam jednostki i w związku z tym nie można było użyć WOT w momencie gdy była tego wielka potrzeba – przekonywał.

W maju władze Starogardu wycofały się z propozycji, by budynek likwidowanego gimnazjum przekazać na potrzeby WOT. Zgodnie z harmonogramem podanym w czerwcu przez MON formowanie brygady w woj. pomorskim przewidziano na lata 2018-21.

– Podobną sytuacje mamy także niestety w Radomiu, gdzie władze miasta sprzeciwiły się wybranej pierwotnie lokalizacji – wyjaśnił Macierewicz.

– To się zdarzyło dotychczas dwukrotnie i wyłączne w tych miejscach, gdzie władzami są przedstawiciele partii opozycyjnych, ale tylko w tych dwóch miejscach. W innych wypadkach nad tymi różnicami politycznymi potrafi się przejść do porządku dziennego, także przedstawiciele partii opozycyjnych rozumieją, jak ważne są funkcje spełniane przez WOT – dodał.

Pierwsi w kraju żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli przysięgi

To pierwsze przysięgi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W trzech miastach - Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie - w niedzielę uroczyste...

zobacz więcej

Olsztyn, Ełk, Morąg, Braniewo i Giżycko

Trwa organizowanie dwóch brygad w woj. mazowieckim i jednej w woj. warmińsko-mazurskim. Formowanie tych brygad ma się zakończyć do roku 2019. Siedziby jednostek tworzących trzy nowe brygady mają się mieścić w Olsztynie, Ełku, Morągu, Braniewie i Giżycku. Na Mazowszu planowane lokalizacje, to Ciechanów, Komorowo, Siedlce, Zegrze, Radom, Pomiechówek, Grójec, Książnica i Płock.

– To oczywiście nie wyczerpuje wszystkich miejsc stacjonowania WOT, ale wskazuje na główne miejsca, gdzie one będą stacjonowały – podkreślił Macierewicz. Jak dodał, do końca 2019 roku ma być powołanych 17 brygad.

– Ten termin na dzień dzisiejszy nie jest zagrożony – zadeklarował szef MON.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej, mających status odrębnego rodzaju sił zbrojnych, rozpoczęło się z początkiem br. Dotychczas utworzono Dowództwo WOT oraz trzy brygady; w trzech kolejnych, tworzonych brygadach, trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową. Docelowo mają one liczyć ponad 50 tys. żołnierzy.

źródło:

Zobacz więcej