Morawiecki: pułapka średniego dochodu jedną z głównych w polskiej gospodarce

– Jedna z głównych zidentyfikowanych pułapek w polskiej gospodarce to pułapka średniego dochodu – powiedział w czwartek podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

„Pozytywne zaskoczenie”. Deficyt budżetowy na koniec roku wyniesie 40-41 mld zł

Deficyt budżetowy na koniec 2017 roku wyniesie około 40-41 mld zł – poinformował w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz...

zobacz więcej

Morawiecki przedstawia w czwartek posłom informację o realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Wicepremier wyjaśnił, że na informację tę warto popatrzeć pod kątem tego, w jaki sposób Polska radzi sobie ze zidentyfikowanymi pułapkami. Zaznaczył, że jedną z głównych zidentyfikowanych pułapek jest pułapka średniego dochodu.

– Ona się wiąże z tak prostą sprawą, a zarazem tak zasadniczą, fundamentalną w gospodarce narodowej, jaką jest poziom wynagrodzeń, wzrost wynagrodzeń, poziom kwalifikacji. W tym zakresie można już powiedzieć (...), że przez pierwsze dwa lata rządów pani premier Beaty Szydło mamy około 5-proc. wzrost wynagrodzeń w każdym z tych lat – powiedział.

Zaznaczył, że w czasach poprzedzających rządy PiS, przez osiem lat ten wzrost wynosił średniorocznie ok. 2 proc. (w składanym procencie ok. 20 proc.), przy czym nominalny wzrost PKB w tym czasie wyniósł prawie 50 proc.

źródło:

Zobacz więcej