Wiceprezesi największego sądu w Polsce odwołani. Na wniosek nowej prezes

Nowelizacja daje ministrowi sprawiedliwości przez najbliższe pół roku prawo odwoływania sędziów bez podawania przyczyn (fot. PAP/Aleksander Koźmiński)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał trzech wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie – największego sądu w Polsce. Odbyło się to na wniosek nowej prezes sądu. W związku z okolicznościami odwołania wiceprezesów, rezygnację złożyła również rzecznik prasowa sądu sędzia Anna Ptaszek.

Reforma sądownictwa: prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami klubów

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami partii ws. reformy sądownictwa.

zobacz więcej

Odwołanie zbiegło się w czasie z odbywającymi się w Belwederze konsultacjami z udziałem prezydenta ws. projektu ustaw dotyczących reformy sądownictwa.

Możliwość odwołania prezesów i wiceprezesów sądów bez podawania przyczyn w ciągu najbliższego pół roku daje ministrowi sprawiedliwości ostatnia nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Nie ma przeciwwskazań

– W Sądzie Okręgowym w Warszawie, jak w każdym innym sądzie będziemy się trzymali tej zasady, że jeżeli prezes chciałby pracować z wybranymi wiceprezesami to jeżeli nie ma przeciwwskazań ku temu to my będziemy takie wnioski akceptować – wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Minister wskazał, że nowa prezes złożyła wniosek o powołanie nowych wiceprezesów i – ponieważ kandydaci nie budzili zastrzeżeń – zostali oni powołani.

Pierwszym sędzią, który objął prezesurę sądu według nowych przepisów Prawa o sądach powszechnych jest sędzia Maciej Strączyński. To dotychczasowy sędzia SO w Szczecinie. W latach 2010-16 był prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

źródło:
Zobacz więcej