Neumann: prezydent zawetuje ustawy, jeżeli po sejmowych poprawkach będą przypominać projekt Ziobry

– Mamy zapewnienie prezydenta, że nawet gdyby ta ustawa trafiła do Sejmu i była w Sejmie zmieniona przez PiS i wróciła w formie ustawy przygotowanej przez Zbigniewa Ziobro, to prezydent twardo zadeklarował, że jeszcze raz zawetuje takie ustawy – powiedział w „Kwadransie politycznym” Sławomir Neumann z PO.

Gliński o reformie sądownictwa: niektórzy politycy mieli na to wiele lat

Wicepremier Piotr Gliński konsultacje dotyczące reformy sądownictwa nazwał normalnym procesem dochodzenia do wyniku, który będzie satysfakcjonujący...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z politykami klubów sejmowych, by rozmawiać z na temat projektowanych ustaw o SN i KRS. Sławomir Neumann z PO w TVP 1 dzielił się swoimi wrażeniami z tego spotkania. Zdradził, że opozycja prosiła, żeby projekty przygotowane przez prezydenta nie były kierowane od razu do Sejmu.

– Żeby był jeszcze czas na konsultacje, odniesienie się. Żeby usłyszał nasze rzeczywiste uwagi – mówił Neumann.

Polityk PO wyjaśnił, że choć prezydent przyznał, że nie zakładał takiego scenariusza stwierdził, że być może będzie jeszcze kilka dni na takie dodatkowe konsultacje przed przekazaniem projektu.

„Nie jestem wielkim optymistą”

Neumann ma wrażenie, że w projektach znajdą się zapisy, które będą dobrymi zapisami, o które wnioskowała także Iustitia, bo tak powiedział prezydent. Obawia się jednak, że będą one obudowane wieloma przepisami, które mogą te pierwsze negować.

– Trudno dzisiaj to ocenić. Po tym spotkaniu nie jestem jakimś wielkim optymistą, że to będzie ustawa, wokół której zbuduje się szerokie poparcie dobrej reformy wymiaru sprawiedliwości – powiedział.

– Mamy zapewnienie prezydenta i oświadczenie, że nawet gdyby ta ustawa trafiła do Sejmu i była w Sejmie zmieniona przez PiS, i wróciło w formie ustawy przygotowanej przez Zbigniewa Ziobro, czyli poprawki wniesione przez PiS zmieniłyby tę ustawę w ten sposób, że wróciłaby do pierwotnej wersji, to prezydent twardo zadeklarował, że jeszcze raz zawetuje takie ustawy – powiedział gość programu „Kwadrans polityczny”.

– To jest dobry urobek z tego spotkania, bo reforma, którą minister Ziobro zaproponował była bardzo złą i dewastującą system sądownictwa – ocenił.Szef MON zawiadamia prokuraturę ws. książki dziennikarza „Gazety Wyborczej”

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Piątka – poinformował...

zobacz więcej

Rada Bezpieczeństwa Narodowego

Neumann powiedział, że z prezydentem udało się także porozmawiać na temat ministra obrony Antoniego Macierewicza. Grzegorz Schetyna prosił o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

– Sprawę Antoniego Macierewicza bacznie obserwuje i zastanowi się nad zwołaniem RBN – powiedział polityk PO.

źródło:
Zobacz więcej