„Wyklęty” w konkursie głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Partnerami strategicznymi filmu są PGE, PGNiG, PWPW i Fundacja PZU (fot.wyklety.pl)

Film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego wystartuje w Konkursie Głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas lutowej premiery filmu na widowni zasiadł m.in. prezydent Andrzej Duda.

„Wakacje dla Bohatera”. Wolontariusze pomogą kombatantom

Nawet czterdziestu kombatantów będzie mogło wyjechać na odpoczynek dzięki akcji „Wakacje dla Bohatera” – informuje „Nasz Dziennik”. Organizuje ją...

zobacz więcej

Na festiwalu film zostanie wyświetlony dwa razy: 18 września – dla dziennikarzy oraz 19 września dla publiczności festiwalowej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami filmu.

Swoją obecność w Gdyni zapowiedzieli: reżyser i autor scenariusza Konrad Łęcki, producent i odtwórca jednej z głównych ról Marcin Kwaśny, debiutująca główną rolą na dużym ekranie Hanna Świętnicka, odtwórca jednej z głównych ról Robert Wrzosek i autor zdjęć Karol Łakomiec.

– To jest dopiero drugi film, który podejmuje historię żołnierzy wyklętych po "Historii Roja" Jerzego Zalewskiego i jego odbiór jest głównie pozytywny. Często słyszałem opinię, że to film bardzo potrzebny. Dla mnie najważniejsze jest to, że budzi emocje, nie pozostawia widza obojętnym. Jestem przekonany, że „Wyklętego” można obejrzeć więcej, niż jeden raz i za każdym razem odkrywać nowe treści – podkreśla producent i odtwórca jednej z głównych ról, Marcin Kwaśny.

53 lata temu zginął Józef Franczak ps. Lalek, ostatni Żołnierz Wyklęty

Mija 53. rocznica od śmierci Józefa Franczaka ps. Lalek, ostatniego poległego w boju partyzanta podziemia niepodległościowego na terenie Polski.

zobacz więcej

„Wyklęty” – historia Józefa Franczaka ps. „Lalek”

Akcja filmu toczy się w Polsce, w latach 1945-1948 i przedstawia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczących z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera oparta jest na kanwie losów ostatniego z Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939.

Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w wielu zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa.

 
– Przedstawiamy opowieść o naprawdę dramatycznych czasach, w których bohaterowie filmu, a zarazem rzeczywiste postacie, stawali przed trudnymi wyborami – mówi Konrad Łęcki.

W obsadzie znaleźli się m.in.: Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Hanna Świętnicka, Andrzej Plata, Olgierd Łukaszewicz, Robert Wrzosek, Ignacy Gogolewski, Marek Siudym, Piotr Cyrwus, Leszek Teleszyński, Maciej Rayzacher, Marcin Troński, Marcel Sabat.

Do Konkursu Głównego 42. FPFF zakwalifikowało się siedemnaście filmów. „Wyklęty” rywalizować będzie o Złote Lwy m.in. z „Amokiem” Kasi Adamik, „Pokotem” Agnieszki Holland, „Voltą” Juliusza Machulskiego czy „Sztuką kochania” Marii Sadowskiej.

źródło:
Zobacz więcej