„Rosja przygotowuje się do działań agresywnych”

Zdaniem gen. Romana Polki podczas manewrów może dochodzić do prowokacji (fot. Vitaly V. Kuzmin)

– Rosja wie, że nawet potencjalne straszenie NATO nie jest możliwe, jak długo nie ma pewności, że może rozwijać swoje związki operacyjne na terytorium Białorusi; ćwiczenia Zapad 2017 to jest nic innego, jak pokazanie, że Białoruś jest prawie jak terytorium Rosji – ocenia gen. Roman Polko.

Ukryta „pancerna pięść”, czyli prawdziwa skala manewrów Zapad-2017

Oficjalnie w ćwiczeniach ma wziąć udział 12 700 żołnierzy. W rzeczywistości w Zapad-2017 może być zaangażowanych nawet dziesięć razy tyle ludzi -...

zobacz więcej

Były dowódca GROM i były wiceszef BBN uważa, że pozycja strategiczna Rosji wobec NATO będzie niekorzystna, dopóki Rosjanie nie będą mieli pewności, że mogą operować z terytorium Białorusi.

– Dla Łukaszenki to jest ogromne zagrożenie, bo właściwie jego nie widać i nie widać niezależności Białorusi – przekonuje Polko. Dodał, że jego zdaniem warto przejść do „ofensywy medialnej” mającej na celu uświadomienie społeczeństwu białoruskiemu, że Rosja jest większym zagrożeniem dla nich, niż dla krajów NATO.

Będą chcieli zostać?

Gen. Polo przyznaje, że mówi się o tym, by wojska rosyjskie miały w ramach ćwiczeń wejść na terytorium Białorusi i już stamtąd nie wyjść. – Wydaje mi się jednak, że wojska stacjonujące tam na stałe w większej liczbie nie zostaną, ale należy się liczyć z tym, że mogą zostać bazy logistyczne – sugeruje.

Zdaniem wojskowego takie rozwiązanie ułatwiłoby potencjalne wykorzystanie sprzętu bojowego w przyszłości. – Jakieś elementy obsługi czy logistyki będą przez samą swoją obecność zastraszać kraje takie jak Polska, Litwa, Łotwa, Estonia – zauważył.

Rusza Zapad 2017. Ukraina stawia w stan gotowości bojowej swoje lotnictwo

Ukraina obawia się manewrów Zapad 2017. To rozpoczynające się dziś białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe. Ukraińskie władze wielokrotnie...

zobacz więcej

Rosyjsko-białoruskie manewry Zapad 2017 odbywają się w dniach 14-20 września. W ćwiczeniach tych bierze udział oficjalnie 12,7 tys. wojskowych, w tym 3 tys. z Rosji; zaangażowanych jest 700 jednostek sprzętu wojskowego.

Walka propagandowa

Polko zwrócił uwagę na fakt, że manewry to „wielka walka informacyjna i propagandowa prowadzona przez Rosję na ogromną skalę, rozpoczęta już wiele dni przed oficjalnym terminem rozpoczęcia tych ćwiczeń”.

Podkreślił, że oficjalna liczba uczestników budzi wątpliwości. – Rosjanie deklarują 12,7 tys. uczestników, co właściwie zwalnia ich z obecności obserwatorów. Podczas gdy niemiecka minister obrony, mając wiarygodne źródła, mówi, że skala tych ćwiczeń to jest ok. 100 tys. żołnierzy – zwraca uwagę.

Jego zdaniem Rosja „chce zrobić wszystko, po pierwsze, żeby okazać, że jest silnym mocarstwem”. Z drugiej strony – zdaniem generała – chodzi o pokazanie prezydentowi Białorusi Aleksandrowi Łukaszence jego miejsca, „że właściwie Białoruś jest prawie tak jak terytorium Rosji”.

Boją się rosyjskich prowokacji. Ukraina wzmacnia granice przed manewrami Zapad-2017

Ukraina wzmacnia ochronę swych granic przed zaplanowanym na połowę września początkiem rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych Zapad 2017 na...

zobacz więcej

Front w cyberprzestrzeni

Były wiceszef BBN dodaje, że o ile NATO dopiero niedawno określiło cyberprzestrzeń jako obszar prowadzenia działań wojennych, to prezydent Rosji Władimir Putin ma już w cyberprzestrzeni mocno rozwinięty front. – Każde tego typu ćwiczenie mogłoby być przez siły rosyjskie ukryte, ale działanie jest odwrotne. Po prostu jest to nagłaśniane, wiele jest dezinformacji wysyłanych, po to, żeby wprowadzić niepewność, zamęt, zamieszanie, a jednocześnie obserwować, w jaki sposób będzie reagowało NATO – wyjaśnia.

Polko podkreśla, że dla krajów sąsiadujących z Rosją na zachodzie ćwiczenia Zapad 2017 są niebezpieczne w wymiarze strategicznym. – Cały czas Rosja przygotowuje się do działań agresywnych. Rosyjscy oficerowie uczeni są tego, że będą prowadzić działania na terytorium NATO – zaznacza.

– Doskonale wiemy o tym, że są siły przygotowywane na terytorium Rosji, które uczą się chociażby języka polskiego, nie mówiąc już o tym, że są zdolne do prowadzenia działań na terenie Litwy, Łotwy, Estonii, co z resztą wyraźnie Putin pokazuje – przekonuje.

Zdaniem byłego szefa GROM podczas ćwiczeń dojdzie do prowokacji. Uważa, że liczyć się można nawet z naruszeniem obszaru lądowego któregoś z krajów, co miało miejsce podczas poprzednich manewrów Zapad.

źródło:

Zobacz więcej