RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gdyby żył, kończyłby właśnie 70 lat. Dziś rocznica urodzin kapelana „Solidarności”

70 lat temu, 14 września 1947 roku w Okopach na Podlasiu urodził się Jerzy Popiełuszko, błogosławiony Kościoła katolickiego. Był kapelanem warszawskiej „Solidarności”, obrońcą praw człowieka w PRL. Został bestialsko zamordowany przez bezpiekę 19 października 1984 roku. Miał 37 lat. W 2010 roku został beatyfikowany, jako męczennik za wiarę. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

Biegną z Katowic do Warszawy. Sztafeta upamiętni Popiełuszkę i górników z „Wujka”

Sztafeta biegowa, upamiętniająca błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę oraz dziewięciu górników z kopalni Wujek, którzy zginęli od...

zobacz więcej

Ks. Jerzy Popiełuszko w czasie stanu wojennego stał się legendarnym kapelanem „Solidarności”. Msze za Ojczyznę odprawiane przez księdza Jerzego w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie gromadziły tysiące ludzi.

W homiliach mówił o obronie ideałów „Solidarności”, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników. W jednej z homilii wygłoszonych podczas Mszy za Ojczyznę ksiądz Jerzy powiedział, iż współczuje ludziom, którzy służą komunistycznemu systemowi, ponieważ jego prawdziwym celem jest walka skierowana przeciwko Bogu i człowiekowi.

Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany 19 października 1984 roku, gdy wracał z Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę dla ludzi pracy. Podczas ostatniego nabożeństwa odprawionego w Bydgoszczy, ksiądz Jerzy powiedział do wiernych, że należy pamiętać, że „bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju”.

Zabójstwa dokonali trzej funkcjonariusze IV departamentu MSW. Jego pogrzeb zgromadził milion ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw komunistycznej władzy.

„To najbardziej okrutna i ciemna karta naszej przeszłości”

– Ta zbrodnia w wymiarze konsekwencji jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, jest symptomatyczna dla działań naszego państwa zarówno do 89, jak i...

zobacz więcej

Cudowne uzdrowienie

6 czerwca 2010 roku ksiądz Jerzy został beatyfikowany przez Benedykta XVI. Uroczystościom na placu Piłsudskiego w Warszawie przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, który w imieniu papieża odczytał akt beatyfikacyjny. Hierarcha podkreślił, że siłę do przyjęcia męczeństwa kapłan czerpał z ewangelii.

– Podobnie jak Święty Paweł, również błogosławiony ksiądz Jerzy mógłby powiedzieć: „Oświadczam wam bracia, że głoszona przeze mnie ewangelia nie jest wymysłem ludzkim. Nie otrzymałem jej bowiem ani nie nauczyłem się od jakiegoś człowieka, lecz objawił mi ją Jezus Chrystus”. Jezus wybrał młodego Jerzego, jeszcze w łonie jego matki, i powołał go swoją łaską do kapłaństwa, aby głosił Jego słowo prawdy i zbawienia „nowym poganom” swoich czasów – mówił wówczas arcybiskup Angelo Amato.

Proces kanonizacyjny rozpoczął się w 2014 roku w Creteil pod Paryżem, gdyż tam miało dojść do uzdrowienia za wstawiennictwem księdza Jerzego. Etap diecezjalny zakończył się rok później, 14 września.

W 2012 roku, ojciec Bernard Brien, duchowny z parafii w Creteil przyszedł, aby udzielić ostatniego namaszczania choremu. Pacjent był w stanie agonii.

 Ks. Bernard Brien modlił się do Jerzego Popiełuszki o przywrócenie zdrowia cierpiącemu białaczkę szpiku kostnego. Następnego dnia chory samodzielnie usiadł na łóżku. W kilka tygodni później lekarze orzekli, że pacjent został całkowicie wyleczony.

14 września 2015 roku zgromadzona dokumentacja trafiła do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeżeli ta uzna autentyczność cudu, papież będzie mógł podjąć decyzję o ogłoszeniu księdza Jerzego świętym. Wówczas jego kult rozszerzy się na cały Kościół.

– Nie chcę nigdy wypowiadać się – ani w przypadku kard. Stefana Wyszyńskiego, ani w przypadku ks. Popiełuszki – co do terminu, dlatego, że w Kongregacji ds. Kanonizacyjnych wszystko ma swój czas, wszystko musi być dopracowane. Spokojnie patrzmy w przyszłość. Ufajmy, że jeżeli Pan Bóg będzie chciał, to ks. Jerzy Popiełuszko zostanie ogłoszony świętym. A czy to będzie w związku ze Świętem Dziękczynienia czy nie, to nie wiem. Zostawmy to Panu Bogu i ludziom, którzy nad tym pracują – mówił w rozmowie z PAP kard. Kazimierz Nycz.

„Przewodnik dla kapłaństwa”

W opinii historyka Jana Żaryna, dzięki procesowi kanonizacyjnemu bł. ks. Jerzy Popiełuszko staje się świętym powszechnym.

– Opatrzność ma swoje plany. Fakt, iż uzdrowioną osobą został Francuz, jest to znak dla Europy Zachodniej, że ten kapłan może być przewodnikiem dla kapłaństwa zachodnio-europejskiego. Bez wątpienia ks. Jerzy Popiełuszko stanął przeciwko komunistom, którzy chcieli zniszczyć naszą narodową tożsamość – stwierdził w TVP Info Żaryn.

źródło:
Zobacz więcej