Gliński o reformie sądownictwa: niektórzy politycy mieli na to wiele lat

Wicepremier Piotr Gliński konsultacje dotyczące reformy sądownictwa nazwał normalnym procesem dochodzenia do wyniku, który będzie satysfakcjonujący dla wszystkich. – Pewnie niektóre proste rozwiązania są możliwe do wprowadzenia. Ale chciałoby się powiedzieć, że niektórzy politycy mieli bardzo wiele lat na to, żeby zreformować system sądownictwa – powiedział prof. Gliński.

Reforma sądownictwa: prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami klubów

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami partii ws. reformy sądownictwa.

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z politykami klubów sejmowych, by rozmawiać z na temat projektowanych ustaw o SN i KRS.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w TVP Info konsultacje dotyczące reformy sądownictwa nazwał normalnym procesem dochodzenia do wyniku, który będzie satysfakcjonujący dla wszystkich. Podkreślił, że reforma sądownictwa jest potrzebna w Polsce. Dodał, że od wielu lat ocena sądownictwa jest negatywna.

Pytany o propozycje zmian przedstawiane przez różne strony sceny politycznej stwierdził, że pewnie nie wszystko da się pogodzić i uwzględnić. – Pewnie niektóre proste rozwiązania są możliwe do wprowadzenia. Ale chciałoby się powiedzieć, że niektórzy politycy mieli bardzo wiele lat na to, żeby zreformować system sądownictwa. Myślę, że większość parlamentarna z panem prezydentem sobie poradzi – ocenił.Gliński ocenił, że Polska Fundacja Narodowa, krytykowana przez opozycję za kampanię informacyjną dotyczącą reformy sądownictwa, ma prawo robić taką kampanię. – W celach tej fundacji jest przede wszystkim wpisana obrona polskiego wizerunku, także za granicą. A ta kampania dotyczy bardzo istotnego problemu społecznego, który jest zakłamywany. W Polsce i za granicą przedstawiany w złym świetle – wyjaśniał. – Mamy prawo informować i debatować na temat tego, że w Polsce jest problem z systemem sądownictwa – dodał wicepremier.

Walka grup interesów

Gliński skomentował także słowa szefa KE Jean-Claude'a Junckera, który powiedział, że Europa powinna oddychać wschodnim i zachodnim płucem. Minister przypomniał słowa papieża Jana Pawła II, którego cytował Juncker, że Polska jest w Europie od tysiąca lat, a Europa bez Polski nie istnieje. – Pewnie jak Polska bez Europy. Ale tej Europy, która jest rozumiana jako wolny obszar państw narodowych, suwerennych – dodał.

W propozycji Junckera dotyczącej połączenia stanowisk przewodniczącego Rady Europejskiej i szefa Komisji Europejskiej widzi oznakę walk grup interesów.

źródło:
Zobacz więcej