Prawie połowa Włochów mówi o zagrożeniu ze strony migrantów

46 procent Włochów uważa, że migranci stanowią zagrożenie (fot. REUTERS/Stefano Rellandini)

46 proc. Włochów uważa, że migranci „stanowią zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa osób” – tak wynika z nowego sondażu. Włoskie media podkreślają, że jest to najwyższy wskaźnik od 10 lat.

Imigranci zalewają Włochy. Ten rok może być rekordowy

Liczba migrantów, którzy od początku tego roku przypłynęli do Włoch, przekroczyła 70 tysięcy – podało we wtorek tamtejsze ministerstwo spraw...

zobacz więcej

Sondaż przeprowadził Instytut Demos na zamówienie Fundacji Unipolis z Bolonii, zajmującej się kwestiami społecznymi i bezpieczeństwa. W analizie wyjaśniono, że najwięcej osób widzących zagrożenie w imigrantach to reprezentanci grupy wiekowej 45-54 lat (49 proc.) i z wykształceniem podstawowym (66 proc.).

Najmniejszy odsetek jest wśród młodzieży w wieku od 18 do 29 lat (38 proc.) i z wyższym wykształceniem (40 proc.). Wśród osób odczuwających zagrożenie ze strony imigrantów dominują wyborcy prawicowej Ligi Północnej (75 proc.) oraz pozostałych ugrupowań prawicy i centroprawicy. W elektoracie centrolewicowej rządzącej Partii Demokratycznej wskaźnik ten wynosi 18 proc.

Odnotowano także, że od października 2007 r. nie było tak wysokiego odsetka osób uważających, że imigranci stanowią zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa. Wtedy wynosił on 51 proc. W kolejnych latach spadał, osiągając najniższy poziom - 26 proc. - w grudniu 2012 r. Od tamtego czasu zaczął znów systematycznie rosnąć. W ciągu kilku ostatnich miesięcy odsetek ten wzrósł o 6 punktów procentowych.

Włochy grożą zamknięciem portów dla statków ratujących migrantów

Włochy zagroziły, że przestaną przyjmować w swoich portach statki z innych krajów, które będą miały na pokładzie imigrantów. Chodzi o jednostki...

zobacz więcej

Inny sondaż, o którym informuje dziennik „La Repubblica”, wskazuje na znaczny spadek liczby zwolenników przyznania obywatelstwa Włoch urodzonym w tym kraju dzieciom imigrantów mających prawo pobytu. Podczas gdy w 2014 r. opowiadało się za tym 80 proc. ankietowanych, we wrześniu tego roku pomysł ten popiera 52 proc. Włochów. W lutym było ich 70 proc.

Prace w parlamencie Włoch na temat ustawy w tej sprawie, znanej pod nazwą ius soli (prawo ziemi), są odkładane z powodu braku wystarczającego poparcia dla takiego rozwiązania.

źródło:

Zobacz więcej