Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

19-letni Ukrainiec porwany przez rosyjskie służby? Ukraina chce reakcji Rady Europy

Rosyjskie służby miały zatrzymać 19-latka gdy ten pojechał na Białoruś odwiedzić poznaną przez internet dziewczynę(fot. REUTERS/Eduard Korniyenko)

Ukraina chce, by Rada Europy interweniowała w sprawie 19-letniego Pawła Hryba. Został on najprawdopodobniej uprowadzony na Białorusi przez rosyjskie służby i znajduje się w rosyjskim areszcie.

Boją się rosyjskich prowokacji. Ukraina wzmacnia granice przed manewrami Zapad-2017

Ukraina wzmacnia ochronę swych granic przed zaplanowanym na połowę września początkiem rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych Zapad 2017 na...

zobacz więcej

W sprawie więzionego w Rosji Pawła Hryba interweniował Dmytro Kułeba – przedstawiciel Ukrainy w Radzie Europy. Zaapelował on do Komisarza Praw Człowieka Rady Europy Nilsa Muiżnieksa o podjęcie działań w celu uwolnienia Ukraińca. Dmytro Kułeba opowiedział też na posiedzeniu komitetu ministrów Rady Europy historię 19–latka przetrzymywanego przez Rosjan.

Syn ukraińskiego wojskowego w stanie spoczynku Pawło Hryb pod koniec sierpnia pojechał z Ukrainy do białoruskiego Homla, aby spotkać się z poznaną w internecie dziewczyną. W Homlu ślad po nim zaginął. Ukrainiec odnalazł się tydzień temu w areszcie w rosyjskim Krasnodarze. Jest oskarżany o terroryzm. Dokument jego aresztowania wystawiono z datą wsteczną. Pojawiające się wersje o porwaniu Pawła Hryba potwierdził on sam w rozmowie z adwokatem.

Rodzina Ukraińca zapewnia, że 19-latek nie uczestniczył w walkach na wschodzie kraju, angażował się jedynie w internetową krytykę rosyjskich władz.

źródło:
Zobacz więcej