„Pozytywne zaskoczenie”. Deficyt budżetowy na koniec roku wyniesie 40-41 mld zł

Mateusz Morawiecki (fot. arch.PAP/Maciej Kulczyński)

Deficyt budżetowy na koniec 2017 roku wyniesie około 40-41 mld zł – poinformował w środę wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu Polski

Agencja Moody's, jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie, zaplanowała na dzisiejszy wieczór przegląd ratingu Polski....

zobacz więcej

Wicepremier przedstawia posłom komisji informację na temat stanu i perspektyw finansów publicznych.

Morawiecki powiedział, że założone na ten rok parametry dla finansów publicznych są bezpieczne. Jego zdaniem deficyt być może wyniesie 2,6 proc. PKB, a może nawet 2,5 proc. PKB, co oznacza, że będzie oscylował wokół 50 mld zł, a nie blisko 60 mld zł, jak założono w ustawie budżetowej na ten rok. Powiedział, że nie liczy przy tym 8,7 mld zł, które wpłynęło do budżetu z Narodowego Banku Polskiego.

Zastrzegł, że wielkości te są liczone według metodologii unijnej ESA 2010.
– Z uwzględnieniem wpływu blisko 9 mld zł z NBP ten deficyt będzie oscylował wokół 40-41 mld zł, a nie 50 mld zł – powiedział Morawiecki. Wicepremier zaznaczył, że z punktu widzenia agencji ratingowych i instytucji finansowych jest to podstawowe pozytywne zaskoczenie.

źródło:

Zobacz więcej