Schetyna narzeka na słabość opozycji. „Brak współpracy”

Grzegorz Schetyna (fot. PAP/Jan Dzban)

– Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w sondażach, ponieważ opozycja nie współpracuje – uważa lider PO Grzegorz Schetyna, pytany o wyniki ostatnich badań opinii publicznej, w których PiS jest liderem. – Szukamy wariantu, który doprowadzi nas do wspólnej samorządowej listy wyborczej – dodał.

Sondaż IBRiS: rośnie poparcie dla PiS. W Sejmie aż siedem ugrupowań

Prawo i Sprawiedliwości cieszy się największym zaufaniem Polaków i jest liderem najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRIS dla...

zobacz więcej

Z opublikowanego w tym tygodniu sondażu Kantar Public wynika, że 38 proc. osób deklarujących udział w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS, 16 proc. na PO, Kukiz'15 uzyskałby 9 proc. poparcia, a Nowoczesna – 8 proc.

– Uważam, że odpowiedzią na to może być dobra współpraca partii opozycyjnych – powiedział Schetyna w środę w Radiu ZET. W jego ocenie „początek wakacji był momentem, kiedy opozycja zaczęła współpracować. A potem już były takie sygnały niekoniecznie gruntujące tę współpracę”. – Uważam, że Polacy muszą mieć pewność, a przynajmniej wiarę, że opozycja jest w stanie stworzyć taką konstrukcję polityczną, wyborczą, która pokona PiS – powiedział lider PO.

Frakcja Schetyny kontra „młode wilki”. To już otwarty konflikt?

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna przed wejściem na wizję w studiu TVP rozmawiał z dziennikarzem o „młodych wilkach” jego partii. Jak...

zobacz więcej

„Jesteśmy po pewnych przemyśleniach”

W jego ocenie PiS jest silny słabością opozycji. Jak mówił, „jesteśmy po wakacjach, po pewnych przemyśleniach. Mam dużo takich projektów, które będziemy teraz realizować. Też rozmawiamy o nowych scenariuszach”. – Szukamy wariantu, który doprowadzi nas do wspólnej listy wyborczej już samorządowej. I to jest kwestia zrobienia tego w taki sposób, że musi to wynikać jednak z naturalnego zbliżenia, a nie z narzucenia zewnętrznego – mówił lider PO.

Według Schetyny takie rozwiązanie „będzie dojrzewać” i „to jest prawdziwy sprawdzian na dojrzałość opozycji, czy te różnice personalne, programowe są w stanie podzielić, czy jednak to przekonanie, że jednak trzeba być razem zwycięży”.

– Za rok sytuacja będzie zupełnie inna. Będziemy gotowi do wyborów, jestem przekonany, że z jedną, opozycyjną listą, która wygra z PiS-em już wybory samorządowe (...). I to będzie pierwszy sprawdzian tak naprawdę. Nie można na podstawie sondaży przebudowywać czy zmieniać polityki partii politycznej – ocenił szef PO.

źródło:
Zobacz więcej