Nie żyje bp Kazimierz Ryczan, były ordynariusz diecezji kieleckiej

Nie żyje biskup Kazimierz Ryczan (fot. PAP/Michał Walczak)

Biskup senior diecezji kieleckiej Kazimierz Ryczan nie żyje – podała w środę na Twitterze Katolicka Agencja Informacyjna. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Był ordynariuszem diecezji w latach 1993-2014.

Biskup Ryczan: dawni działacze polityczni zaczęli pisać nową historię polskiego narodu

„Modne staje się odkrywanie dobrej woli ówczesnych sekretarzy i generałów” oraz fakt, że „dawni działacze polityczni zaczęli pisać nową historię...

zobacz więcej

78-letni bp Ryczan od kilku tygodni przebywał w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. W poniedziałek, w 24-rocznicę jego sakry biskupiej, w kieleckiej katedrze modlono się podczas mszy świętej w jego intencji.

Biskup Kazimierz Ryczan urodził się w 1939 roku w Żurawicy na Podkarpaciu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku z rąk biskupa przemyskiego Franciszka Bardy. 17 lipca 1993 roku papież Jan Paweł II mianował go na ordynariusza diecezji kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Franciszka Macharskiego, abp. Edwarda Nowaka i bp. Mieczysława Jaworskiego. We wrześniu 1993 roku odbył się ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Odznaczony przez Lecha Kaczyńskiego

Bp Ryczan był doktorem habilitowanym nauk teologicznych, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił tam także funkcję członka Rady Naukowej, był też delegatem ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Został uhonorowany medalem „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. W 2009 r. hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Kielc.

W lutym 2014 r. bp Ryczan złożył rezygnację z zajmowanej funkcji ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (ukończył 75 lat).

To najstarszy biskup w Polsce. Właśnie skończył 96 lat

Lubelski biskup Bolesław Pylak od sześciu lat jest najstarszym biskupem w Polsce. Właśnie skończył 96 lat – informuje „Głos Niedzielny”.

zobacz więcej

Uroczystości żałobne potrwają dwa dni

Uroczystości pogrzebowe biskupa Kazimierza Ryczana rozpoczną się w poniedziałek 18 września – poinformował ks. dr Mariusz Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Tego dnia o godz. 16.00 trumna z ciałem biskupa zostanie przywieziona do Domu Biskupiego, a przed godz. 17.00 nastąpi jej wyprowadzenie do Bazyliki Katedralnej w Kielcach. Tam zostanie odprawiona msza św., której będzie przewodniczył były metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Po mszy rozpocznie się modlitewne czuwanie, które potrwa do godz. 21.00.

Uroczystości pogrzebowe we wtorek 19 września rozpoczną się o godz. 13.00 przewiezieniem trumny do kościoła św. Trójcy przy Wyższym Seminarium Duchownym. Odprawiona tam będzie modlitwa różańcowa w intencji zmarłego księdza biskupa.

O godz. 14.00 nastąpi wyprowadzenie do Bazyliki Katedralnej, gdzie o 15.00 odbędzie się msza św. pogrzebowa, której przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po mszy trumna złożona zostanie w podziemiach Bazyliki Katedralnej w Kielcach, w krypcie Biskupów Kieleckich pod prezbiterium.

źródło:

Zobacz więcej