„Przypudrowanie systemu nie jest reformą, prezydent wziął na siebie dużą odpowiedzialność”

– Prezydent Andrzej Duda wziął na siebie dużą odpowiedzialność w związku z wetami ustaw. Resort sprawiedliwości nie otrzymał jeszcze żadnej oficjalnej informacji na temat projektów dotyczących reformy sądownictwa – powiedział w programie „Minęła 8” Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

„Prezydent wziął na siebie gigantyczną odpowiedzialność, wetując ustawy”

– Wyczekujemy projektów prezydenta. Zobaczymy jakie propozycje w sprawie sądów przedstawi za dwa miesiące – powiedział w programie TVP info „Gość...

zobacz więcej

– Kilkukrotnie już mówiliśmy, że gdyby tylko prezydent Andrzej Duda zechciał, to jesteśmy gotowi zaopiniować te projekty – dodał Michał Woś.

Według wiceministra reforma wymiaru sprawiedliwości jest potrzebna. – Popiera ją 81 proc. Polaków. Przypudrowanie obecnego systemu nie jest żadną reformą. Polskie sądownictwo musi być zmienione radykalnie – powiedział.

Projektowane ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa będą tematem dzisiejszych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami kubów sejmowych. Politycy PO, Kukiz'15, PSL i Nowoczesnej zapowiadają, że przyjdą na spotkanie z własnymi propozycjami zmian. PiS podtrzymuje postulaty reformy, które prezydent zawetował.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

źródło:
Zobacz więcej