Reforma sądownictwa: prezydent Duda spotkał się z przedstawicielami klubów

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z politykami klubów sejmowych. Rozmawiał z nimi nt. projektowanych ustaw o SN i KRS. Jako pierwsi o 13.30 na rozmowę przybyli przedstawiciele klubu PiS. Ponad godzinę później pojawili się członkowie Platformy Obywatelskiej, a następnie – Kukiz '15, Nowoczesnej i PSL.

Twarzą w twarz w Belwederze. Duda z Kaczyńskim omawiali reformę sądownictwa

W Belwederze doszło w piątek do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. – Rozmowa dotyczyła...

zobacz więcej

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział przed kilkoma dniami, że prezydent spotka się z reprezentantami prezydium każdego klubu parlamentarnego na osobną, godzinną rozmowę. Według Szczerskiego prezydent „oczekuje wkładu poszczególnych partii, ich opinii, ich ocen”, zanim w Sejmie rozpoczną się prace nad zaproponowanymi przez niego ustawami o SN i KRS.

Jako pierwsi, o godz. 13.30, na rozmowę z Andrzejem Dudą przybyli przedstawiciele klubu PiS: wicemarszałek, zarazem szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz oraz poseł Arkadiusz Mularczyk.


Na godz. 14.30 do Pałacu Prezydenckiego zaproszony został klub PO, który reprezentowali m.in. m.in.: lider PO Grzegorz Schetyna oraz b. minister sprawiedliwości Borys Budka. Delegacja Platformy nie spotkała się z dziennikarzami tuz po wyjściu. Poinformowano, że konferencja prasowa odbędzie się w Sejmie.Kukiz ’15 o wyborze wyboru KRS-u

Klub Kukiz'15 na spotkaniu z prezydentem reprezentowali wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka i posłowie Tomasz Rzymkowski, Grzegorz Długi i Jerzy Jachnik. – Prezydent powiedział, że podtrzymuje naszą poprawkę wyboru KRS-u przez 3/5 Sejmu, a nie zwykłą większością – powiedział dziennikarzom Tyszka.

– Rozmawialiśmy o tym, jakie będą mechanizmy zabezpieczające. Niewykluczone, że będzie to wskazanie tych osób przez prezydenta, co my jesteśmy w stanie poprzeć ze względu na silną legitymację prezydenta – dodał.

Tyszka podkreślił, że ugrupowaniu Kukiz'15 zależy na tym, żeby debata w sprawie projektów ustaw o KRS i SN była merytoryczna i spokojna. – Wskazaliśmy na jeden czynnik, który psuje tę debatę, czyli kampanię Polskiej Fundacji Narodowej, która według nas jest nieakceptowalnym nadużyciem władzy – zaznaczył.

Z kolei Długi poinformował, że drugą ważną kwestią omawianą podczas rozmowy z prezydentem był udział obywateli, którzy wskazywaliby sędziów do KRS. Poseł Kukiz'15 podkreślił, że procesy opracowywania ustaw są wciąż otwarte, a kluby zgłaszają swoje uwagi.Nowoczesna: upolitycznianie wymiaru sprawiedliwości

– Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS autorstwa prezydenta, które doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce - mówił lider Nowoczesnej Ryszard Petru po spotkaniu z Andrzejem Dudą.

– Potwierdziły się nasze najgorsze obawy. Mianowicie propozycje prezydenta, jakie wynikają z tych konsultacji, są takie, że polityczną rolę ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego zastąpi prezydent – powiedział Petru. – Będziemy mieli do czynienia z ustawami o SN i KRS, które jednak doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w Polsce, tylko w postaci prezydenta – dodał.

Petru relacjonował, że w trakcie rozmów przedstawiciele Nowoczesnej zwracali uwagę, że propozycje, które chce przedłożyć, są niekonstytucyjne. – Zmiany idą w kierunku, który prezydent nie tak dawno zawetował – ocenił lider Nowoczesnej.

– To nie były konsultacje, tylko pozyskaliśmy informacje, co proponuje prezydent – zaznaczył Petru.PSL: konsultacje powinny odbyć się też w ramach wysłuchania publicznego

– Uważamy, że środowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim to początek konsultacji społecznych. Zachęcamy prezydenta do wysłania projektów ustaw o SN i KRS także do konsultacji z organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców – powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po rozmowie z Andrzejem Dudą.

W spotkaniu z prezydentem oprócz Kosiniaka-Kamysza – uczestniczyli posłowie PSL: Marek Sawicki, Piotr Zgorzelski i Krzysztof Paszyk.

– Uważamy, że konsultacje powinny odbyć się też w ramach wysłuchania publicznego. Złożymy taki wniosek o wysłuchanie publiczne w ramach prac sejmowych i jeżeli on nie przejdzie, to przeprowadzimy wysłuchanie obywatelskie przez nasz klub – dodał.

Łapiński: w ocenie klubów wymiar sprawiedliwości potrzebuje reformy

– Przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych podkreślali potrzebę reformy wymiaru sprawiedliwości – podsumował spotkania rzecznik prezydenta.– Być może któreś z tych postulatów zostaną uwzględnione przez prezydenta. Teraz jest czas, żeby prezydenccy prawnicy je rozważyli – powiedział Krzysztof Łapiński. – Być może okaże się tak, że część postulatów jest już w ustawach prezydenta – dodał.

Prezydenckie weto

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Uzasadniając weto do ustawy o Sądzie Najwyższym, Duda stwierdził m.in., że uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności Sądu Najwyższego i jego autorytetu w społeczeństwie. W kwestii noweli ustawy o KRS podkreślił, że wybór sędziów do KRS przez Sejm wymaga większości 3/5 głosów.

Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie – o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom. W następstwie publikacji tej ustawy w Dzienniku Ustaw Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów.
teraz odtwarzane
Reforma sądów: spotkania w Pałacu Prezydenckim

źródło:

Zobacz więcej