Zespół ponad podziałami. Posłowie zachęcają do nordic walkingu

Nordic walking ma dobry wpływ na zdrowie (fot. Pexels)

W polskim parlamencie działa niemal dwieście zespołów. Najnowszy zajmie się propagowaniem w społeczeństwie prozdrowotnej aktywności fizycznej, jaką jest nordic walking – informuje „Rzeczpospolita”.

Dla każdego, w każdym wieku. Nordic walking w świetnej formie

zobacz więcej

Szefem zespołu parlamentarnego jest prof. Grzegorz Raczak (PiS), były pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii. W jego skład wchodzą też m.in. prof. Alicja Chybicka z PO, onkolog dziecięcy i była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, a także była wiceminister zdrowia i lekarz laryngolog Beata Małecka-Libera z PO.

Skąd pomysł na tę dyscyplinę? – Wyboru dokonaliśmy z całą świadomością. To forma aktywności ruchowej idealna dla ludzi po 45. roku życia, czyli grupy, w której aktywność ruchowa ma wyjątkowo duże znaczenie prozdrowotne – mówi prof. Raczak, który dotąd promował nordic walking, organizując gdańskie Marsze po Zdrowie.

Dziennik przypomina, że nordic walking powstał przed 100 laty w Finlandii jako forma treningu dla narciarzy biegowych. Piechurzy używają nieco innych kijków od tych używanych w chodzeniu po górach. Ich zadaniem jest aktywowanie górnych partii ciała przy odciążeniu dolnych.

źródło:
Zobacz więcej