Sukces polskich lekarzy. Zoperowali kręgosłup 25-tygodniowego nienarodzonego dziecka

Technicznie operacja jest bardzo trudna – np. igła ma zaledwie 13 mm (fot. Pixabay/geudki)

Pionierską w Polsce, fetoskopową operację rozszczepu kręgosłupa u 25-tygodniowego nienarodzonego dziecka przeprowadzili w poniedziałek specjaliści z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Operacja trwała ponad 4 godziny. Mama i maluch czują się dobrze – poinformował we wtorek WUM.

„Zawisza Czarny” wypłynął w Onkorejs. Załoga łamie stereotypy na temat nowotworów

28 osób, które są po lub w trakcie leczenia onkologicznego, wypłynęło w Onkorejs z Gdyni do Szwecji na pokładzie żaglowca „Zawisza Czarny”. Celem...

zobacz więcej

Przełomową operację przeprowadził zespół I Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa WUM, kierowanej przez prof. Mirosława Wielgosia: dr Przemysław Kosiński, dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lek. Rafał Wojdacz, mgr. Monika Hiszpańska oraz Sabrina Wagner i prof. Thomas Kohl – prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa nienarodzonych dzieci.

„Konsekwencją wady są na ogół porażenia nóg oraz porażenie zwieraczy pęcherza moczowego i/lub odbytnicy. Operacje wewnątrzmaciczne z powodu rozszczepu kręgosłupa poprawiają rokowanie dla dzieci z rozpoznaną wadą, zmniejszają ryzyko powikłań po porodzie, dają też większą szansę na prawidłowe funkcjonowanie kończyn dolnych oraz zwieraczy” – wyjaśniono w komunikacie WUM.

Pomógł chorym na raka, teraz sam bierze chemię. Potrzebni są dawcy szpiku

Wojtek Ślęczek z Krakowa walczy z ostrą białaczką. Zła diagnoza zaskoczyła 22-latka. Dwa tygodnie wcześniej, w geście solidarności i współczucia,...

zobacz więcej

Metoda „Dziurki od klucza”

Jak wyjaśnił dr Kosiński, fetoskopowe operacje rozszczepu kręgosłupa nienarodzonego dziecka stanowią alternatywę dla tradycyjnych operacji przebiegających z otwarciem jamy macicy, podobnie jak w trakcie cięcia cesarskiego.

– Nowy typ operacji polega na tym, że w jamie macicy wykonuje się, podobnie jak w laparoskopii, 3 otwory i za pomocą tych otworów zakłada się trokary do jamy owodni. Taka metoda operacji nazywana jest w literaturze „metodą dziurki od klucza” lub metodą minimalnie inwazyjną – wyjaśnia dr Przemysław Kosiński.

– Do jamy macicy wprowadza się dwutlenek węgla, jednocześnie odpompowując płyn owodniowy, który jest naturalnym środowiskiem płodu. W ten sposób uzyskuje się bardzo dobrą widoczność, jak również możliwość elektrokoagulacji – można wykonywać operację polegającą na wycięciu kawałka nieprawidłowej tkanki. Technicznie operacja jest bardzo trudna – na przykład igła, którą dokonujemy szycia ma zaledwie 13 mm – dodał specjalista.

Polscy specjaliści szkolili się pod okiem prof. Kohla w szpitalu uniwersyteckim w Giessen w Niemczech. Inicjatorem i pomysłodawcą wprowadzenia fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka, a tym samym w Polsce, jest prof. Wielgoś.

źródło:

Zobacz więcej