Odsiecz Wiedeńska – jak doszło do powstrzymania ekspansji islamu w Europie

Hagia Sophia – największa światynia chrześcijańska w momencie zdobycia Konstantynopola – została rozkazem Mehmeda II zamieniona na meczet (fot. Shutterstock/Artur Bogacki/Tatiana Popova)

„Muzułmanie metod terrorystycznych używają od wieków. Już w 1481 roku wymordowali mieszkańców włoskiego miasta Otranto, którzy odmówili nawrócenia się na islam” – pisze w artykule na TVP Historia Wiesław Chełminiak. W 334. rocznicę wielkiego sukcesu Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, TVP Historia pokazuje długą historię konfliktu cywilizacji europejskiej z Islamem.

Nożownik z Hamburga chciał zabić jak najwięcej chrześcijan

Młody Palestyńczyk, który pod koniec lipca w Hamburgu kuchennym nożem zasztyletował jedną osobę, a siedem ranił, zeznał, że chciał zabić jak...

zobacz więcej

12 września 1683 wojska polsko-austriacko-niemieckie pod dowództwem króla Polski Jana III Sobieskiego zadały poważną klęskę oblegającym Wiedeń wojskom Imperium Osmańskiego pod wodzą wezyra Kara Mustafy. Klęskę tak dotkliwą, że Osmanowie od tej pory przeszli do defensywy i nie stanowili już zagrożenia dla chrześcijańskiej Europy.

Nie udał się podbój Europy Środkowo-Wschodniej, za co życiem zapłacił głównodowodzący wojsk. 25 grudnia Kara Mustafa został rozkazem sułtana Mehmeda IV zgładzony przez uduszenie jedwabnym sznurem w Belgradzie.

Wojownicza religia

Kampania Mustafy nie była pierwszą tak wielką inkursją wojsk muzułmańskich na terytorium Europy. Prawie tysiąc lat wcześniej, w 732 roku pod Poitiers, ekspansję Islamu z drugiej strony kontynentu, powstrzymał założyciel dynastii Karolingów – Karol Młot. Historia Islamu to historia ekspansji i konfliktu.

Jak zauważa w artykule „Islamscy kolonizatorzy Europy” red. Chełminiak prorok Mahomet karierę de facto rozpoczynał jako „przywódca wojskowy”. – Nauki, głoszone przez Mahometa, doprowadziły do konsolidacji plemion, które wcześniej łączył tylko kult oddawany czarnemu kamieniowi ze ściany Kaaby. Nowa religia nie była zupełnie nowa. Wykorzystywała tradycje judaizmu i chrześcijaństwa. Choć pojawiła się na peryferiach ówczesnego cywilizowanego świata, do niej miała należeć przyszłość. Prorok przekonał ziomków, że zostali stworzeni do wielkich celów. Na czele Beduinów napadał na karawany kupców z Mekki. Islam miał więc od początku wojowniczy charakter – pisze Chełminiak.

Upadające cesarstwo

Wojska pod sztandarem proroka atakowały chrześcijan w tych miejscach i wtedy gdy następowała zapaść i próżnia władzy politycznej. Pierwsze zwycięstwa muzułmanie osiągnęli w walce z Bizancjum. – Ekspansja na zachód początkowo odbywała się głównie kosztem Bizancjum. Cesarstwo z zadziwiającą łatwością straciło Syrię, Egipt, Palestynę i Afrykę północną. Z trudem obroniło swoją stolicę. Gdy opór Greków stężał, najeźdźcy zmienili kierunek natarcia. Zaczęli się dobijać do bram zachodniej Europy – pisze Chełminiak.

334 lata temu wojska Jana III Sobieskiego pokonały islamistów z Imperium Osmańskiego

334 lata temu, 12 września 1683 roku, pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium...

zobacz więcej

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego pod naporem barbarzyńskich plemion, głównie germańskich, na zachodzie Europy wojska muzułmańskie znalazły dużą próżnię polityczno-militarną, w którą szybko udało im się wtargnąć. – O przewadze Arabów decydowała nie tylko siła. Państwa zachodniej Europy zostały stworzone przez barbarzyńców, efektem ich rządów była gospodarcza i kulturalna zapaść regionu – czytamy w artykule.

– Na początku VIII wieku muzułmanie przepłynęli Cieśninę Gibraltarską i wtargnęli na Półwysep Iberyjski. Słabe królestwo Wizygotów runęło od pierwszego ciosu i wkrótce Saraceni grasowali już po północnej stronie Pirenejów – przypomina autor.

Brak koordynacji władz europejskich

Powstrzymani zostali we wspomnianej bitwie pod Poitiers – powstrzymani, lecz nie wypchnięci z kontynentu. Jeszcze do 1492 roku emirowie posiadali spore tereny na Półwyspie Iberyjskim i duże rzesze chrześcijańskich podwładnych. – Europa odetchnęła, lecz nie umiała wykorzystać słabości przeciwnika. Rekonkwistę hamował brak jedności chrześcijan, którzy równie chętnie co z Saracenami walczyli ze sobą nawzajem – pisze autor. Arabskie imperium chwiało się w posadach, lecz miecz przeciwko chrześcijanom podjęli teraz Osmanowie.

– W im większy zastój popadała arabska cywilizacja, tym bardziej nasilała się wrogość muzułmanów do niewiernych. Rolę forpoczty islamu przejęli teraz Turcy. Po opanowaniu Azji Mniejszej przeprawili się przez Bosfor i narzucili swoje zwierzchnictwo Grekom i Słowianom południowym, dobijając Bizancjum – pisze Chełminiak. Był to początek pochodu wojsk osmańskich w głąb Europy – pochodu zatrzymanego przez Sobieskiego pod Wiedniem.

źródło:
Zobacz więcej