Zamiast tlenem, dzielą się energią. „Drzewa-ładowarki" wspierają przechodniów

„Drzewa – ładowarki” w Piekarach Śląskich na razie w pięciu lokalizacjach (fot. piekary.pl)

Z wyglądu przypominają drzewa, ale zamiast produkować tlen, zapewniają energię elektryczną. Pozwalają także dopompować koło w rowerze czy skorzystać z wi-fi. Pierwszych pięć takich innowacyjnych urządzeń stanęło właśnie w Piekarach Śląskich.

Energia przyszłości. Polska znów imponuje na EXPO

Wystawy światowe stają się polską specjalnością. Po docenieniu przez społeczność międzynarodową naszych pawilonów w Szanghaju i Mediolanie, także...

zobacz więcej

– To innowacyjne rozwiązanie. Wykorzystujemy odnawialne źródła energii do ładowania telefonu i zasilania kompresora; poprzez miejską sieć hotspotów oferujemy dostęp do wi-fi, a jednocześnie wykorzystujemy nową powierzchnię reklamową wraz z nagraniami audio – powiedziała prezes Parku Przemysłowego EkoPark, Karolina Wadowska.

Dodatkowo urządzenia są przystosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących, mają instrukcję napisaną alfabetem Braille'a. Jeśli „drzewa – ładowarki” z panelami fotowoltaicznymi zyskają uznanie mieszkańców, władze miasta zapewniają rozbudowanie systemu i wytypowanie dodatkowych lokalizacji.

Powstał ekologiczny dom przyszłości

Oglądając projekty architektów-futurystów często podziwiamy oryginalność formy, ale mieszkać wolelibyśmy w bardziej tradycyjnych wnętrzach. Firma...

zobacz więcej

Miasto niewielkie, ale nowoczesne

– Piekary Śląskie to niewielkie, ale nowoczesne miasto, które nie boi się innowacyjnych rozwiązań – zapewniła prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj. – Właśnie w ten sposób chcemy się wyróżniać, promować i w ten sposób przyciągać inwestorów – dodała.

Wcześniej w Piekarach Śląskich zastosowano aplikację Parkanizer, ułatwiającą kierowcom znalezienie wolnych miejsc do parkowania. System gromadzi informacje o dostępności miejsc parkingowych poprzez zainstalowane na każdym miejscu czujniki, po czym przekazuje je do aplikacji mobilnej, która pomaga kierowcom odnaleźć wolne miejsca.

W mieście działają też urządzenia do pomiaru jakości powietrza o nazwie „Nochal”, opracowane przez inżyniera Andrzeja Michnika. „Nochal” jest systemem lokalnego monitorowania pyłów zawieszonych. Składa się z czujników i strony internetowej prezentującej ich stężenie. Czujnik mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10, PM2,5, a także temperaturę i wilgotność powietrza. Wyposażony jest w tablicę LED, prezentującą średnią wartość PM10.

źródło:

Zobacz więcej