RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Donbasie zginęło ponad 10 tys. osób. Nadal giną tam cywile

Tylko od maja do sierpnia na Ukrainie zginęło 26 cywili (fot. Ali Atmaca/Anadolu Agency/Getty Images)

Ponad 10 tys. zabitych i niemal 25 tys. rannych – tak wygląda najnowszy bilans konfliktu w Donbasie przedstawiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Raport wskazuje, że w wyniku działań zbrojnych na wschodzie Ukrainy, wciąż giną cywile.

Donbas znów stoi w ogniu. Separatyści wznowili ostrzały

Po krótkim okresie względnego uspokojenia sytuacji w Donbasie znów giną ukraińscy żołnierze. Wspierani przez Kreml separatyści wznowili ostrzały...

zobacz więcej

Jak wynika z danych opublikowanych przez „Misję ds. praw człowieka na Ukrainie” – w Donbasie od kwietnia 2014 r. do połowy sierpnia 2017 r. zginęło 10225 osób. 24 541 odniosło rany.

Wśród śmiertelnych ofiar konfliktu 2505 to osoby cywilne. Jedynie w ciągu trzech miesięcy – od maja do sierpnia tego roku – na ogarniętym działaniami wojennymi wschodzie Ukrainy zginęło 26 cywili, a 135 zostało rannych.

Według ukraińskich władz, w Donbasie nielegalnie znajduje się około 6 tys. rosyjskich żołnierzy. Rosjanie dostarczają też do Donbasu broń i amunicję. W ciągu ostatniej doby wspierani przez Rosję separatyści dokonali 36 ostrzałów pozycji ukraińskiej armii. Wykorzystywali m.in. granatniki i moździerze.

źródło:
Zobacz więcej