Niemiecki sąd umorzył postępowanie przeciw esesmanowi z Auschwitz

Więźniowie na rampie w Auschwitz w 1943 r. (fot. Hulton Archive/Getty Images)

Sąd w Neubrandenburgu (Meklemburgia-Pomorze Przednie) poinformował o umorzeniu postępowania przeciwko byłemu sanitariuszowi z niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, esesmanowi Hubertowi Zafke. Powód – stan jego zdrowia.

„Niemcy wciąż płacą reparacje, tylko dlaczego nie Polakom?”

– Badania, które przeprowadzono wcześniej w archiwum KC, wskazywały, że nie było żadnych rozmów z rządem sowieckim, że było to narzucone. Tylko...

zobacz więcej

Prokuratura złożyła w zeszłym miesiącu wniosek o umorzenie postępowania, kiedy biegli orzekli, że 96-letni Zafke jest niezdolny do udziału w procesie z powodu demencji.

Proces przeciwko byłemu sanitariuszowi rozpoczął się w listopadzie 2015 r. Były esesman, oskarżony o współudział w zamordowaniu co najmniej 3681 osób, pełnił służbę w obozie Auschwitz-Birkenau przez miesiąc, od połowy sierpnia 1944 r.

W tym czasie do obozu zagłady dotarło 14 pociągów z więźniami, z których większość została zamordowana w komorach gazowych.

Według prokuratury Zafke wiedział, że odbywa służbę w obozie zagłady. Wspierając struktury obozowe, esesman „uczestniczył w zagładzie” – napisano w akcie oskarżenia. On sam twierdził, że jako sanitariusz opiekował się załogą obozu.

Zafke był w 1948 r. skazany na ponad trzy lata więzienia przez polski sąd za przynależność do SS i służbę w Auschwitz. Po odbyciu kary zamieszkał w Meklemburgii w NRD.

źródło:

Zobacz więcej