Groty już na poligonie. Karabiny mają być hitem eksportowym

Karabiny MSBS będą powstawać w Łuczniku (fot. wikipedia.com/ Doxlulzem)

Za rok w radomskim Łuczniku ruszy najnowocześniejsza w Europie linia do produkcji pierwszych polskich karabinków. Z czasem Groty będą podstawowym uzbrojeniem polskich żołnierzy – informuje „Rzeczpospolita”.

Wiceszef MON: nasza armia musi być przeorganizowana

– Nasza armia musi być przeorganizowana i w całości wyposażona w nowoczesny sprzęt – stwierdził w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceszef MON...

zobacz więcej

Dla radomskiej fabryki, która przed wojną robiła legendarne VIS-y, to szansa na zbudowanie współczesnej marki: modułowy Grot będzie pierwszym seryjnie wytwarzanym karabinkiem polskiej konstrukcji w nowożytnej historii Sił Zbrojnych RP.

– Będziemy sprzedawać polskiej armii i eksportować nie tylko pojedyncze karabinki MSBS, ale cały system broni z możliwością jej indywidualnego konfigurowania – mówi prezes Łucznika Adam Suliga.

Modułowy System Broni Strzeleckiej (MSBS) został skierowany do poligonowych, poznawczych testów. Po tym, jak nowe automaty kaliber 5,56 mm zyskały pozytywne recenzje mundurowych, otrzymały nową nazwę – Grot (od nazwiska gen. Grota-Roweckiego). Decydenci MON spodziewają się, że odniosą one sukces nie tylko w armii, ale pociągną nasz zbrojeniowy eksport.

źródło:
Zobacz więcej