Koniec z bezpłatnymi torbami foliowymi. Inicjatywa resortu środowiska

Polacy należą do nacji, które zużywają najwięcej toreb foliowych (fot. Flickr/velkr0)

Od 20 gr do maksymalnie 1 zł miałaby od nowego roku kosztować torba foliowa w sklepie – sugeruje Ministerstwo Środowiska. Projekt przedstawiono na posiedzeniu sejmowej podkomisji.

Jak rozwiązać problem plastikowych torebek? Naukowcy już wiedzą!

Wystarczył zwykły przypadek, a być może znajdziemy w końcu sposób na szybsze pozbycie się zużytych foliowych torebek, które wyrzucamy do śmietnika....

zobacz więcej

Połączone sejmowe komisje środowiska i samorządu terytorialnego rozpatrywały rządowy projekt noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw.

W imię ekologii

Stanowi on, że od 2018 r. jednorazowe torby foliowe w sklepach nie będą już oferowane za darmo, ale maksymalnie mogą kosztować złotówkę. Nowe przepisy mają ograniczyć stosowanie takich opakowań.

Przedstawiając sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej poseł Dariusz Piontkowski (PiS) poinformował, że w trakcie prac nad projektem noweli resort środowiska zadeklarował, iż w przygotowywanym rozporządzeniu do ustawy opłatę za jedną foliówkę ustali na początku na 20 gr.

– Ministerstwo w trakcie dyskusji wyraźnie deklarowało, że zgodnie zresztą z wnioskiem poselskim, który zakładał wpisanie 20 gr jako stawki maksymalnej w projekcie ustawy, taka będzie pierwotna wysokość opłaty recyklingowej zaproponowanej przez Ministerstwo Środowiska w rozporządzeniu – powiedział poseł.

Międzynarodowy Dzień bez Foliówek. Zużywamy ich więcej niż inni

W Polsce każdy mieszkaniec zużywa rocznie około 250-300 toreb foliowych różnego rodzaju, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 200 – szacuje...

zobacz więcej

Sensowna kwota

Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek podkreślił na posiedzeniu komisji, że ustalenie w rozporządzeniu opłaty na poziomie 20 gr „to sensowna kwota”. Zwrócił uwagę, że już teraz w wielu sklepach trzeba już płacić za torby foliowe na zakupy. Opowiedział się jednak za pozostawieniem w ustawie możliwości ewentualnego podnoszenia opłat, maksymalnie do 1 zł. Zwrócił uwagę, że ma to związek ze zwiększającą się siłą nabywczą Polaków.

Unijna dyrektywa ws. ograniczenia foliówek przewidywała dwa warianty wdrożenia przepisów. Pierwszy to wprowadzenie do 31 grudnia 2018 r. opłat za oferowane torby przy jednoczesnym zwolnieniu z opłat za tzw. zrywki; drugi to osiągnięcie odpowiednich poziomów zużycia toreb na mieszkańca (90 toreb do końca 2019 r. i 40 toreb do końca 2025 r.).

Pomysł opłat za jednorazowe torby w Polsce nie jest nowy. Część sklepów w latach 2009-10 wycofała się z bezpłatnego wydawania toreb, wprowadzając ich odpłatność na poziomie od 5 do 20 gr za sztukę. Według szacunków konieczność płacenia za torby na zakupy spowodowała ograniczenie ich stosowania o ok. 36 proc., z ok. 470 do 300 toreb na mieszkańca w roku.

Szacuje się, że Polacy średnio zużywają 250-300 toreb foliowych rocznie, a przeciętny Europejczyk – 200. Według danych Komisji Europejskiej w 2010 r. średnia na jednego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka wynosiła aż 490 foliówek, na Niemca 70, a na Fina czy Duńczyka – tylko cztery torby.

źródło:

Zobacz więcej