Saakaszwili: mojemu życiu zagraża niebezpieczeństwo

Były prezydent Gruzji znów na Ukrainie (fot. REUTERS/Gleb Garanich)

Micheil Saakaszwili, który w niedzielę po wielu godzinach prób wjechał na terytorium Ukrainy, oświadczył w poniedziałek, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo – podaje agencja Interfax-Ukraina. Według byłego prezydenta Gruzji prezydent Ukrainy jest w zmowie przeciwko niemu z premierem Gruzji.

Saakaszwili na Ukrainie, chociaż wstrzymano pociąg i zawieszono odprawy

Micheil Saakaszwili przekroczył ukraińską granicę. Były prezydent Gruzji i były gubernator Odessy próbował od godzin popołudniowych w niedzielę...

zobacz więcej

– Wiem, że jest zagrożona i moja wolność i moje życie... Ale istnienie Ukrainy i wolność Ukrainy są o wiele bardziej zagrożone niż wolność i byt jej obywatela, w tym moje – powiedział polityk na konferencji prasowej we Lwowie. Dodał: „Kiedy pytają mnie, czy ponoszę ryzyko, odpowiadam: ryzykuję”.

Saakaszwili oznajmił, że prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zawarł porozumienie z byłym premierem Gruzji, miliarderem Bidziną Iwaniszwilim, które dotyczy prowadzenia przeciwko niemu postępowań karnych.

– Poroszenko pojechał do Gruzji i dogadał się z Iwaniszwilim – głównym prywatnym akcjonariuszem spółki Gazprom – żeby prowadzić przeciwko mnie sprawy karne. Ani jeden kraj na świecie ich nie uznaje, nawet Interpol odrzucił te sprawy – powiedział polityk.

Do zawarcia tego porozumienia miało dojść – według Saakaszwilego – podczas wizyty Poroszenki w Gruzji w bieżącym roku.

„Nie boję się porozumienia oligarchów”. Saakaszwili atakuje Poroszenkę

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili ocenił, że pozbawienie go obywatelstwa Ukrainy przez prezydenta Petro Poroszenkę to „prezent dla Rosji"....

zobacz więcej

Gruzja żąda ekstradycji

Saakaszwili przekroczył granicę między Polską a Ukrainą w niedzielę wieczorem po tym, jak jego zwolennicy wdarli się na przejście graniczne w Szeginiach. Przerwali kordon złożony z funkcjonariuszy ukraińskiej policji i Straży Granicznej i – jak relacjonowali towarzyszący mu politycy – „wnieśli go na rękach” na Ukrainę.

Po przejściu granicy były prezydent Gruzji udał się do Lwowa, gdzie został powitany przez mera tego miasta, przywódcę partii Samopomoc i przeciwnika politycznego prezydenta Poroszenki, Andrija Sadowego.

Obywatelstwo Ukrainy to jedyne obywatelstwo, jakie miał Saakaszwili. Mimo, że Poroszenko mu je odebrał, gruziński polityk podróżował po Europie z ukraińskim paszportem.

31 lipca minister sprawiedliwości Gruzji Tia Culukiani oświadczyła, że wobec Saakaszwilego w jego ojczyźnie wszczęto cztery postępowania karne i że Gruzja będzie żądała wydania go od krajów, w których się on zatrzyma.

źródło:

Zobacz więcej