RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Donbas znów stoi w ogniu. Separatyści wznowili ostrzały

Od początku konfliktu zginęło ok. 10 tys. osób (fot. Alexander Ermochenko/Anadolu Agency/Getty)
Od początku konfliktu zginęło ok. 10 tys. osób (fot. Alexander Ermochenko/Anadolu Agency/Getty)

Po krótkim okresie względnego uspokojenia sytuacji w Donbasie znów giną ukraińscy żołnierze. Wspierani przez Kreml separatyści wznowili ostrzały pozycji ukraińskiej armii. Ostatniej doby dokonali ich ponad 40.

Putin: obecność sił pokojowych ONZ w Donbasie byłaby korzystna

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że ewentualna obecność sił pokojowych ONZ w Donbasie byłaby w pełni zasadna i korzystna dla...

zobacz więcej

W mijającym tygodniu misja OBWE na wschodniej Ukrainie zwróciła uwagę, że doszło do znacznego zmniejszenia liczby ostrzałów w Donbasie. Wprowadzone 25 sierpnia zawieszenie broni związane było z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

Teraz jednak sytuacja się pogarsza. Od trzech dni ukraińska armia znów donosi o wzrastającej liczbie ataków dokonywanych zarówno z wykorzystaniem broni strzeleckiej, granatników oraz moździerzy.

W ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów jeden ukraiński żołnierz poległ a dwóch zostało rannych. Ogółem – jak donosi ukraińskie ministerstwo obrony – separatyści dokonali 41 ostrzałów. Ukraińska armia również wczoraj donosiła o rannych ukraińskich żołnierzach.

W ciągu ponad trzech lat trwania działań zbrojnych w Donbasie życie straciło około 10 tysięcy osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej