„Książę i dybuk” – koprodukcja Telewizji Polskiej – nagrodzony w Wenecji

Film „Książę i dybuk” w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy dokument o kinie (fot. Ian Gavan/Getty Images)

Wspólne dzieło Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego o Michale Waszyńskim uhonorowano na festiwalu w Wenecji. Film dostał nagrodę w kategorii najlepszy dokument o kinie. Przełomem w karierze bohatera obrazu – filmowca i reżysera – był rok 1937 i ekranizacja „Dybuka” w wersji jidysz, na podstawie dramatu Szymona An-skiego pod tym samym tytułem.

Złoty Lew dla del Toro. Triumfuje muzyczna baśń z lat zimnej wojny

Amerykański film „The Shape of Water” w reżyserii Meksykanina Guillermo del Toro otrzymał Złotego Lwa na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w...

zobacz więcej

Film „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy dokument o kinie w sekcji Venice Classics – Best Documentary on Cinema. Jest to portret polskiego filmowca Michała Waszyńskiego (1904-1965), tajemniczej postaci światowego kina. Autorzy dokumentu odebrali nagrodę podczas sobotniej gali w Pałacu Festiwalowym na Lido.

Środowy pokaz na festiwalu był jego światową premierą.Polsko-niemiecka koprodukcja jest dokumentalną podróżą śladami Waszyńskiego – wyjątkowej i tajemniczej postaci światowego kina, twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Powrót „Antka Policmajstra”. Przekazanie filmowego archiwum z Londynu

Do Filmoteki Narodowej trafiła kolekcja polskich filmów archiwalnych z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Część nagrań jest unikalna i od czasu...

zobacz więcej

Syn kowala i książę Waszynski

Michał Waszyński (właściwe Mosze Waks) był rozchwytywanym w przedwojennej Polsce reżyserem, a potem wpływową osobistością europejskiej i amerykańskiej kinematografii, który – jak pokazują autorzy dokumentu – własne życie zamienił w wyjątkowy filmowy scenariusz.

Syn kowala z Kowla na Wołyniu zmarł w Hiszpanii jako książę Michele Waszynski – hollywoodzki producent i polski arystokrata na wygnaniu. Przed II wojną światową wyreżyserował w Polsce ponad 40 filmów, takich jak „Pieśniarz Warszawy”, „Co mój mąż robi w nocy?”, „Antek policmajster”, „Znachor”, „Włóczęgi”, a także „Dodek na froncie”.

Michał Waszyński przed wojną wyreżyserował w Polsce ponad 40 filmów, m.in. „Dodka na froncie” z Mieczysławą Ćwiklińską i Józefem Orwidem (fot. TVP)

Eugeniusz Bodo, gwiazdor przedwojennego kina. Jego czar działał w miłości i interesach

zobacz więcej

Dokumentował bitwę o Monte Cassino

Waszyński, żołnierz II Korpusu Polskiego, był w Egipcie i we Włoszech, robił zdjęcia w czasie bitwy o Monte Cassino.

Od 1945 r. przebywał na emigracji. Zajmował się produkcją filmową. Współpracował z Orsonem Wellesem i był odkrywcą talentu Audrey Hepburn.

Był jednym z producentów dramatu historycznego „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” (USA, reż. Anthony Mann) z Sophią Loren, Alekiem Guinnessem, Christopherem Plummerem i Jamesem Masonem w obsadzie.

Waszyński był jednym z producentów filmu „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” z Alekiem Guinnessem (L) i Jamesem Masonem (USA, reż. Anthony Mann) (fot. Keystone/Hulton Archive/Getty Images)

Scenariusz o Michale Waszyńskim najlepszy

Scenariusz poświęcony reżyserowi Michałowi Waszyńskiemu – twórcy polskiego kina przedwojennego, postaci niezwykle barwnej – zdobył główną nagrodę w...

zobacz więcej

„Dybuk”

Biorąc pod uwagę spektakularną karierę Waszyńskiego, można by przypuszczać, że osiągnął w życiu wszystko, czego pragnął. Do ostatnich dni jednak nie dawał mu spokoju „Dybuk”. Przez lata szukał utraconej kopii swojego filmu, mistycznego dramatu powstałego na bazie starej żydowskiej legendy.Słowem „dybuk” (po hebrajsku i w jidysz znaczy „przylgnięcie”) – określa się, w mistycyzmie i folklorze żydowskim, zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Dybukiem nazywa się też samego ducha, duszę zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów.

Tysiąc lat historii Żydów polskich. Wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich otwarta

„To nie jest kolejne muzeum Holocaustu, ale muzeum życia” – zachwycają się ci, którzy już odwiedziny Muzeum Historii Żydów Polskich mają już za...

zobacz więcej

Niewiera i Rosołowski. Twórcy „Efektu domina”

Niewiera i Rosołowski w swoim filmie starają się rozwikłać tajemnicę fascynującej postaci Waszyńskiego, który często zmieniał tożsamość i od nowa pisał własną biografię. Jego zagadkową sylwetkę prezentują na tle historii polskiej i światowej kinematografii oraz tragicznych wydarzeń wojny i Zagłady.Elwira Niewiera to autorka filmów dokumentalnych. Jej poprzedni film, „Efekt domina”, również powstały we współpracy z Rosołowskim, był prezentowany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobył wiele nagród.Piotr Rosołowski jest reżyserem i operatorem, współautorem scenariusza nominowanego do Oscara dokumentu „Królik po berlińsku”. Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu „On the Line” w reżyserii Reto Caffiego.źródło:
Zobacz więcej