Floryda czeka na Irmę. Warunki pogodowe coraz gorsze

Floryda czeka na nadejście huraganu (fot. PAP/EPA/Giorgio Viera)

Huragan Irma z wolna oddala się od wybrzeży Kuby i jest coraz bliżej miasta Key West nad Cieśniną Florydzką. Wichura, osiągająca w porywach 205 km na godzinę, dotrze na Florydę w niedzielę o świcie – podało w sobotę amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Huragan, który nieco osłabł nad Kubą, jest oceniany na poziomie 3 w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona.

Irma coraz bliżej Florydy. Wyspy Turks i Caicos spustoszone przez żywioł

Huragan Irma dotarł w czwartek wieczorem, czasu lokalnego, w pobliże należących do Wielkiej Brytanii wysp Turks and Caicos i przesuwa się na...

zobacz więcej

Warunki pogodowe na Florydzie pogarszają się z godziny na godzinę. Całkowite załamanie pogody spodziewane jest tam w niedzielę, gdy dotrze oko huraganu i zacznie wiać potężny wiatr. Meteorolodzy z NHC zapowiadają w niedzielę możliwość pojawienia się tornad nad południową częścią stanu.

Zwrot huraganu w kierunku północnym nastąpił w odległości ok. 240 km od stolicy Kuby, Hawany - pisze agencja Reutera powołując się na dane NHC.

Irma wciąż jeszcze szaleje u wybrzeży Kuby. W sobotę potężne uderzenia wichru wiejącego w porywach do 256 km/h w historycznych kubańskich miastach Remedios i Caibarien zmiotły z powierzchni ziemi całe budynki, zrywały linie elektryczne, wyrywały z korzeniami drzewa.

W środkowej części Kuby nastąpiły przerwy w dostarczaniu energii elektrycznej i działaniu telefonii komórkowej.

Ewakuacja w stolicy

Oko huraganu przeszło daleko na wschód od Hawany - zaznacza Reuters. Mimo to komunistyczne władze podjęły decyzję o przerwach w dostawach elektryczności i ewakuacji ok. 10 tys. ludzi z centralnych dzielnic Hawany. Chodzi o mieszkańców budynków położonych przy 8-kilometrowej esplanadzie Malecon. Istnieją obawy, że opaska brzegowa mogłaby nie powstrzymać naporu fal, które wdarłyby się w głąb lądu.

Najpotężniejszy od 1932 roku huragan wyrządził największe szkody w prowincjach Camaguey, Las Tunas, Ciego de Avila i Villa Clara - podała w sobotę kubańska telewizja. Informacje o szkodach wyrządzonych przez żywioł napływają do stolicy powoli, ponieważ łączność z wieloma miejscowościami została przerwana.

Irma, która nieco osłabła nad Kubą, ale której siła - według zapowiedzi amerykańskiego Krajowego Centrum ds. Huraganów - znów wzrośnie do maksimum, tj. do piątej kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona, zanim osiągnie Florydę, jest najpotężniejszym huraganem od czasu, gdy wschodnią Kubę nawiedził w październiku 1964 roku cyklon Flora, gdy zginęło 1126 osób, a zniszczeniu uległo ponad 11 tys. domów.

Inny słabnie

NHC poinformowało w sobotę, że inny z żywiołów - huragan Jose, który szaleje obecnie nad północną częścią archipelagu Wysp Nawietrznych, powoli wycofuje się z tego obszaru, a prędkość wiatru - obecnie sięgająca 230 km, zacznie nad ranem spadać.

Stopniowe zmniejszanie niszczycielskiej siły żywiołu zacznie się jednak nie wcześniej niż w niedzielę po południu - zaznacza NHC w swym komunikacie.

Wiele obszarów ewakuowano (fot. PAP/EPA/Giorgio Viera)

źródło:

Zobacz więcej