Złoty Lew dla del Toro. Triumfuje muzyczna baśń z lat zimnej wojny

Film „The Shape of Water” w reżyserii Guillermo del Toro otrzymał tegorocznego Złotego Lwa (fot. PAP/EPA/CLAUDIO ONORATI)

Amerykański film „The Shape of Water” w reżyserii Meksykanina Guillermo del Toro otrzymał Złotego Lwa na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Nagrodę wręczono zwycięzcy podczas sobotniej gali zamknięcia. Przyznało ją jury głównego konkursu pod przewodnictwem amerykańskiej aktorki Annette Bening. Film „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy dokument o kinie.

Złote Lwy i owacje. Fonda i Redford uhonorowani w Wenecji

zobacz więcej

Zwycięski film w reżyserii urodzonego w Meksyku Guillermo del Toro był od początku weneckiego festiwalu wskazywany jako jeden z najmocniejszych kandydatów do Złotego Lwa i został bardzo wysoko oceniony przez krytykę. Zaklasyfikowano go jako muzyczną bajkę, której akcja toczy się w USA w latach zimnej wojny. Opowiada o tajemniczym stworzeniu żyjącym w rządowym laboratorium.Twórcy filmu już mogą zerkać w stronę przyszłorocznych Oscarów – oceniają media. W „The Shape of Water” wystąpili m.in. Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins i Doug Jones.Nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Charlotte Rampling za rolę w filmie „Hannah” młodego włoskiego reżysera Andrei Pallaoro. Włosko-francusko-belgijski dramat przedstawia historię kobiety, która musi zmierzyć się z samotnością, depresją i przeszłością po aresztowaniu męża.Za najlepszego aktora jury uznało Palestyńczyka Kamela el Bashę, który zagrał we francusko-libańskim filmie „L'insulte” w reżyserii Ziada Doueiriego.Wielką nagrodę jury przyznano dramatowi „Foxtrot” Samuela Maoza, koprodukcji izraelsko-niemiecko-francusko-szwajcarskiej. Film opowiada o rodzicach z Tel Awiwu, którzy dowiadują się o śmierci swego syna, żołnierza, na froncie.Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię dostał Xavier Legrand z Francji, autor filmu „Jusqu'a la garde”.

Nagroda dla polskich twórców

Film „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy dokument o kinie w sekcji Venice Classics – Best Documentary on Cinema. Jest to portret polskiego filmowca Michała Waszyńskiego (1904-1965), tajemniczej postaci światowego kina. Autorzy dokumentu odebrali nagrodę podczas sobotniej gali w Pałacu Festiwalowym na Lido.

źródło:

Zobacz więcej