Zbezczeszczono polski pomnik w Austrii. Reakcja szefa gabinetu prezydenta

Pomnik został zbezczeszczony (fot. twitter.com/Paweł Ozdoba)

Nieznani sprawcy zbezcześcili polski pomnik odsieczy wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg w Austrii. Poinformował o tym były marszałek Sejmu Józef Zych, który uczestniczy w uroczystościach 334. rocznicy zwycięstwa nad Turkami na Kahlenbergu.

Wandale odłamali statyw i telefon. Pomnik Turystki już bez selfie

Zaledwie tygodnia potrzebowali wandale, by zniszczyć kołobrzeski Pomnik Turystki. Z rzeźby kobiety robiącej sobie selfie zniknął statyw i telefon....

zobacz więcej

Józef Zych powiedział IAR, że minionej nocy nieznani sprawcy namalowali ordynarny napis na pomniku Jana III Sobieskiego i oblali monument czarną farbą. Były marszałek Sejmu zwrócił uwagę, że doszło do tego mimo zwiększonej ochrony policyjnej pobliskiego kościoła świętego Józefa. – Władze spodziewały się ekscesów w związku z rocznicą zwycięstwa nad Turkami oblegającymi Wiedeń – powiedział Józef Zych.

Nieznani sprawcy zniszczyli (zamalowali na niebiesko) także pomnik postawiony na Kahlenbergu przez Ukraińców, którzy również brali udział w walkach z Turkami pod Wiedniem w 1683 roku. Józef Zych dodał, że austriackie władze poważnie potraktowały incydenty.

„Krąży policyjny śmigłowiec”

– Przez całą dzisiejszą noc policja wiedeńska pilnowała kościoła na Kahlenbergu. Teraz jest otoczony metalowymi barierkami, ponieważ w sobotę o godz. 18 zaplanowane są dwie manifestacje organizacji, które można nazwać profaszystowskimi. Jedna jest przeciwko wpuszczaniu imigrantów do Austrii, druga jest za przyjmowaniem imigrantów. Obie organizacje otrzymały zgodę na przeprowadzenie manifestacji o godz. 18 w sobotę na wzgórzu Kahlenberg. Pierwsza została zarejestrowana na 700, druga na 200 osób – powiedział portalowi wPolityce Józef Zych. – Biorę udział w uroczystościach rocznicowych w Wiedniu od lat, ale jeszcze nie zdarzyło się, żeby mały polski kościółek na Kahlenbergu był tak mocno chroniony przez policję. W okolicach są dziesiątki samochodów policyjnych, trwają kontrole pojazdów, a nad wzgórzem krąży policyjny śmigłowiec – podkreślił Zych, który był autorem uchwały Sejmu w sprawie Narodowej Fundacji na rzecz Kahlenbergu.

Wandale na cmentarzu w Skępem. Nie oszczędzili nawet świeżo usypanego grobu

Około 30 nagrobków zostało prawdopodobnie w nocy z piątku na sobotę zniszczonych na cmentarzu w Skępem k. Lipna (Kujawsko-Pomorskie). Nieznani...

zobacz więcej

Reakcja szefa gabinetu prezydenta

O informacje w sprawie zniszczenia pomnika króla Jana III Sobieskiego będzie prosił w Wiedniu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który udaje się do Austrii w związku z obchodami rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

Według niego, pomnik jest już oczyszczony i będzie pilnowany do niedzieli, do rozpoczęcia uroczystości w 334. rocznicę bitwy pod Wiedniem.

„Ambasada monitoruje sytuację”

Ambasada RP w Wiedniu monitoruje sytuację dot. zniszczenia tablicy będącej wizualizacją niewybudowanego jeszcze pomnika Jana III Sobieskiego – poinformowało w sobotę wieczorem MSZ. Resort dodaje, że pełna ocena skali zniszczeń będzie możliwa w niedzielę.

– Z uwagi na to, że aktualnie na wzgórzu Kahlenberg mają miejsce demonstracje skrajnie prawicowej organizacji Identitaere, jak również trzy kontrdemonstracje (dwie na samym wzgórzu, jedna przy najbliższej stacji metra), a miejsce zabezpiecza austriacka policja, pełna ocena skali zniszczeń oraz podjęcie dalszych stosownych działań możliwe będzie w dniu jutrzejszym – dodano w przesłanym PAP komunikacie.

MSZ podkreśliło też, że planowane na niedzielę uroczystości z udziałem m.in. polskich władz państwowych odbędą się zgodnie z programem.

źródło:
Zobacz więcej