RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Żyję, bo wysłano mnie na zwiad”. 108-letni weteran wspomina bitwę nad Bzurą

Por. Józef Żurek został wzięty do niewoli po bitwie, do Polski wrócił w 1946 roku (fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Por. Józef Żurek został wzięty do niewoli po bitwie, do Polski wrócił w 1946 roku (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Mieliśmy trzy armaty i dwanaście pocisków. Wszyscy chłopcy z mojego oddziału zginęli. Żyję tylko dlatego, że wysłano mnie na zwiad – wspomina 108-letni porucznik Józef Żurek, najstarszy żyjący w Polsce mężczyzna i weteran bitwy nad Bzurą.

Masakra polskich jeńców. Niemcy wciąż wypierają prawdę

Niewiele brakowało, a o tej zbrodni nikt by się nie dowiedział. Teraz Niemcy robią wszystko, żeby nikt o niej – i podobnych – nie pamiętał. Mija...

zobacz więcej

Bitwa nad Bzurą trwała od 9 do 18-22 września 1939 roku. Polacy zaatakowali Niemców, żeby zatrzymać ich pościg za odradzającymi się we wschodniej Polsce kolejnymi oddziałami armii. Zginęło w niej 15 tys. polskich żołnierzy, 50 tys. zostało rannych, a 100 tys. wzięto do niewoli. Przewaga III Rzeszy w sprzęcie i liczebności oddziałów była ogromna. Niemcy stracili ok. 8 tys. zabitych.

Uczestnik tej bitwy, por. Józef Żurek od dziecka mieszka w Czarnowie w gminie Zławieś Wielka (Kujawsko-Pomorskie). W tej miejscowości jeszcze przed wojną przejął po śmierci ojca gospodarstwo rolne, które prowadził do 78. roku życia.

30 lat na emeryturze

Dziś ma 108 lat i dziwi się, gdy przypomina mu się, że na emeryturze jest od 30 lat. – Dopiero? – śmieje się pozostający w dobrym zdrowiu i kondycji najstarszy mężczyzna w Polsce. Nie chce opowiadać o przepisie na długowieczność. Chętnie przywołuje okres II wojny światowej, gdy wcielony do wojska musiał walczyć z niemiecką agresją.

– Dla nas wszystkich było jasne w sierpniu 1939 roku, że wojna się zbliża. Byłem w plutonie żandarmerii wojskowej. Było nas dwudziestu i jeden dowódca. Wszyscy „padli” pod Bzurą. Przeżyłem tylko ja, gdyż wysłali mnie na zwiad, żebym dowiedział się, czy możemy się przedrzeć do Warszawy – wspomina.

Poznamy tajemnicę śmierci „Hubala”? Polski konsulat otrzymał zdjęcia bohatera

Około siedemset zdjęć, pochodzących z czasów II wojny światowej, przekazał w Konsulacie Generalnym RP w Monachium wnuk niemieckiego oficera. Wśród...

zobacz więcej

– Pojechałem wieczorem. Nad Warszawą była jedna łuna – chaos, krzyk i ogień. Pomyślałem sobie – gdzie my będziemy się pchali jeszcze w ten ogień. Usiadłem na kamieniu przy brzegu, tam stały opuszczone samochody, leżały różne mundury wojskowe. Cywile się poprzebierali i szli do stolicy, żeby pomóc – opowiada.

Koledzy ponieśli śmierć

Dodaje, że wygłodniały, spragniony i „beznadziejny” wrócił nad Bzurę. Tam nie było już jednak jego oddziału. – Ta „wycieczka” uratowała mi życie. Moi koledzy z pola walki zginęli wszyscy razem. Przez nieuwagę. Skryli się w wykrocie po dużej topoli. Myśleli, że tam kula nie przejdzie. Ten wykrot był jednak dawno namierzony przez Niemców. Znali każdy pieniek, każdy dół, każde miejsce po wyrwanym drzewie. Zabili ich wszystkich – tłumaczy

Por. Żurek wspomina, że w czasie kampanii wrześniowej ani razu nie miał w ustach chleba ani wody. Nie jadł go przez cały okres – 18 dni walki. – Nasza generalicja igrała sobie z nami. Nie chodziło o życie ludzkie. Przeciwstawialiśmy się mocarstwu, które zawojowało całą Polskę i jeszcze wyznaczyliśmy decydującą bitwę nad Bzurą. Nie mieliśmy nic – trzy armaty i może dwanaście pocisków. Siła wroga była zdecydowanie większa – przyznaje.

Weteran podkreśla beznadziejność sytuacji oraz desperację polskich oddziałów. – Człowiek zdesperowany, jak my, nie myślał o niczym innym, jak tylko o powrocie do domu i bezpiecznym kącie. Żeby przeżyć. Nie pamiętam już nazwisk chłopaków z oddziału, nawet nazwiska dowódcy. Byli tam młodzi chłopcy. Wszyscy mieli żony, dziewczyny, często w ciąży, kogoś w domach, kto na nich czekał. Patrzyli cały czas na zdjęcia, które dostali, ruszając na wojnę – wspomina.

Benzyną z beczkowozu oblali żandarmów. Rocznica powstania iwienieckiego

Powstanie warszawskie, które na zawsze stało się synonimem męstwa Polaków, nie było jedynym zrywem przeciwko niemieckim okupantom. Warto...

zobacz więcej

Wykrwawiali się

– Mówiłem im, żeby je schowali i pilnowali, żeby w łeb nie dostać. Nie mijała chwila, a już nie żyli. Nie mogliśmy pomóc nawet rannym. Gdybyśmy tylko wyszli z ukrycia, to od razu byśmy zginęli od kuli. Wielu nie umarło od razu – męczyło się przez wiele godzin i wykrwawiło. Nie miał kto im pomóc – mówi weteran.

Były żołnierz urodził się w 1909 roku w Gackach (woj. świętokrzyskie), ale już od 2. roku życia mieszka w Czarnowie. Zasadniczą służbę wojskową odbył w Centrum Wyszkolenia Żandarmerii w Grudziądzu. W sierpniu 1939 został wcielony do 4. Dywizji Piechoty w Toruniu i wysłany na front.

Jako podoficer wziął udział w bitwie nad Bzurą. Tam został wzięty do niewoli i trafił do obozu jenieckiego na terenie Niemiec. Stamtąd trafił do pracy przymusowej w niemieckich gospodarstwach rolnych. Do kraju wrócił pierwszym transportem w 1946 roku. W 2009 roku został awansowany na stopień porucznika.

– Wysiadłem w Solcu Kujawskim i ruszyłem do Czarnowa. Tutaj była moja matka. Miałem dwóch braci. Wszyscy przeżyliśmy wojnę. Mama nie wiedziała nic a nic o naszym losie w tamtym okresie. Była wojna. Wychodząc z domu pożegnałem się, jakbyśmy widzieli się ostatni raz. Potem cały czas chciałem tylko wydostać się od tych przeklętych Niemców – wspomina Żurek, którego brat Franciszek również walczył w II wojnie światowej, zmarł w Australii w wieku 101 lat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej