Poszukają miejsca bitwy pod Grunwaldem. „Liczymy na ciekawe rezultaty”

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z najważniejszych w dziejach Europy (obr. Jan Matejko)

Wiadomo, że miała miejsce 15 lipca 1410 roku, ale nie wiadomo dokładnie gdzie. Kilkudziesięciu naukowców i detektorystów z kilku krajów weźmie udział w badaniach archeologicznych, których celem będzie ustalenie miejsca bitwy pod Grunwaldem.

Krzyżacy znów rozgromieni! Tłumy pod Grunwaldem

Na Polach Grunwaldzkich w sobotę nie było niespodzianki; w inscenizacji bitwy z 1410 roku wojska polsko-litewskie wraz ze sprzymierzonymi – tak jak...

zobacz więcej

Badania potrwają tydzień. Zdaniem dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr Szymona Dreja, organizowane czwarty rok z rzędu interdyscyplinarne badania są największym w Polsce przedsięwzięciem z udziałem archeologów i poszukiwaczy-amatorów.

Międzynarodowe badania odbywać się będą w dniach 9-16 września na terenach położonych na południe i zachód od kaplicy pobitewnej. Wezmą w nich udział detektoryści z Polski, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

Doświadczony zespół

Według Dreja jest to sprawdzony i bardzo doświadczony zespół badaczy. – Przeprowadzone dotychczas badania, dzięki swoim wynikom, zostały bardzo pozytywnie ocenione w środowisku naukowym. Liczymy, że tegoroczne przyniosą równie ciekawe rezultaty – podkreślił.

W poprzednich sezonach badawczych poszukiwacze wyposażeni w wykrywacze metalu odnaleźli ponad 750 zabytkowych przedmiotów, w tym liczne groty strzał i bełty kusz, fragmenty uzbrojenia, ostrogi, okucia średniowiecznych pasów i monety. Sensacją archeologiczną było odkrycie przed rokiem dwóch krzyżackich zapon z inskrypcją „Ave Maria”, służących do spinania płaszczy.

„Wino spływało na trupy poległych, zmieszane z krwią zabitych płynęło czerwonym strumieniem”

Na Polach Grunwaldzkich trwają ostatnie przygotowania do inscenizacji polsko-krzyżackiej bitwy z 1410 roku. Turyści już od kilku dni mogą oglądać...

zobacz więcej

Badania mają wyjaśnić, gdzie dokładnie rozegrała się słynna bitwa, w której 15 lipca 1410 roku wojska polsko-litewskie pokonały zakon krzyżacki. Naukowcy chcą zweryfikować hipotezy, że rzeczywistym miejscem głównego starcia był obszar na wschód i południe od wsi Grunwald, a nie – jak przyjmowano dotychczas w polskiej historiografii – na wschód i południe od Stębarku.

Odnaleźli ślady obozu

Według muzealników już wyniki dotychczasowych prac pokazały, że bitwa toczyła się na większym niż zakładano i rozproszonym obszarze. Potwierdziły też lokalizację dawnego obozu krzyżackiego, który znajdował się w miejscu, gdzie potem na polecenie mistrza Henryka von Plauena wzniesiono kaplicę pobitewną, konsekrowaną w 1413 roku. Jej fundamenty nadal są widoczne.

Uczestnicy corocznych poszukiwań pod Grunwaldem mają nadzieję, że kiedyś uda się wyjaśnić również inne tajemnice jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Liczą choćby na odkrycie śladu zbiorowych grobów poległych rycerzy, co byłoby naukową sensacją na skalę światową.

Szacuje się, że w bitwie zginęło co najmniej 8-10 tys. ludzi. Dotychczas jedyne miejsca pochówków odnaleziono wewnątrz i w pobliżu ruin kaplicy pobitewnej. Podczas prac archeologicznych w latach 60. i 80. ub. wieku natrafiono tam na kości zaledwie ok. 200 osób. W większości były to prawdopodobnie tzw. wtórne pochówki, tzn. szczątki zostały przeniesione z innych miejsc.

źródło:

Zobacz więcej